Covid19/ Kryeministri austriak: Mjekët duhet të vendosin për pacientët që duhet të ndihmohen 

Sebastian Kurz

Europa po përjeton një tjetër mbyllje si pasojë e pandemisë. Shtete të ndryshme të botës edhe pse kanë një sistem të sofistikuar shëndetësor kanë vendosur masa të reja kufizuese për të mos rrezikuar kolapsin.

Një ditë më parë kryeministri britanik Boris Johnson bëri një deklaratë të fortë kur tha se “Mjekët dhe infermierët do të detyrohen të zgjedhin cilët pacientë do të trajtojnë, kush do të marrë oksigjen dhe kush jo, kush do të jetojë dhe kush do të vdesë,” e ndërsa në të njëjtën linjë është shprehur edhe kancelari austriak, Sebastian Kurz.

“Prandaj duhet të zvogëlojmë numrin e infeksioneve të reja shpejt çdo ditë. Nëse nuk e bëjmë atë, atëherë do të ketë situate, ku mjekët duhet të vendosin se kush do dhe kush nuk do të ndihmohet”, shkruan kancelari Kurz në Twitter.


 

E.M./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    LSI prezanton programin elektoral të njëjtë me atë të vitit 2009 kur erdhi në pushtet. Ju krijon besim realizimi i tij?

Komento

Komente

  • Gezim Struga: 01/11/2020 13:01

    PARTITE E REJA NUK E PENGOJNE FARE POR E PANGON DHE PO E DEMTON ALEATJA LSI ME SJELLJET E ILIR METES DHE TE SHOQES.

    Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Momentumi i Albin Kurtit