Dalin hartat ku do të rindërtohen 7 zonat e reja në Durrës, Kavajë, Krujë, Lezhë dhe Vorë

TIRANE-Pas vendimit të Këshillit të Ministrave të miratuar në datë 13 shkurt, janë botuar në Fletoren Zyrtare shtatë zonat e reja për zhvillim, rindërtimin e banesave pas tërmetit tragjik të 26 Nëntorit. Në Fletoren Zyrtare janë publikuar hartat ku do të ndërtohen zonat e reja, të cilat janë 2 në Durrës, një në Kavajë, një në Krujë, 2 në Lezhë dhe një në Vorë

Zonat e reja të shpallura për zhvillim për rindërtimin pas tërmetit
Durrës-zona 2
Durrës-zona 3
Kavajë-Golem
Krujë-zona 1
Lezhë-zona 1
Lezhë-zona 2
Vorë-Marikaj

Qeveria ngarkon Fondin Shqiptar të Zhvillimit për këto zona, si njësi zbatuese për ndërtimin e banesave të reja ose të ndërtesave publike të dëmtuara, ndërtimin e rikonstruksionin e infrastrukturës publike dhe kritike, realizimin e ndërtimeve në këtë zonë dhe çdo ndërhyrje tjetër në funksion të rindërtimit. Në 31 Janar ministri për Rindërtimin Arben Ahemtaj deklaroi se në total janë 18 zona ku do të ndërtohet pas tërmetit tragjik (lexo ketu).

Dy ditë më parë Konferenca e Donatorëve "Bashkë për Shqipërinë" organizuar nga Komisioni Evropian në Bruksel, mblodhi 1.15 miliardë euro grante, hua, e fonde për projekte zhvillimi nga rreth 100 vende që morën pjesë në këtë konferencë për të shprehur solidaritetin ndaj Shqipërisë në përpjekjen për t'u ringritur pas tërmetit.

Brenda vijës së kuqe zona 2 në Durrës ku do te rindertohet

Brenda vijës së kuqe zona 3 në Durrës ku do te rindertohet

Brenda vijës së kuqe zona 1 në Golem ku do te rindertohet

Brenda vijës së kuqe zona 1 në Krujë ku do te rindertohet

Brenda vijës së kuqe zona 1 në Lezhë ku do te rindertohet

Brenda vijës së kuqe zona 2 në Lezhe ku do te rindertohet

Brenda vijës së kuqe zona në Marikaj në Vorë ku do te rindertohet

/b.ha./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Elisa s: 19/02/2020 19:30

  Jam dakort me kafshen,,keta ndyresira,,te poshter,,llum i kombit erdhen neper qytete dhe perreth saj me qerret e tyre dhe qente,,dhe shkatarruan tokat bujqesore perreth tiranes dhe durresit per te bere shtepi me blloqe per te futur koken e tyre pa tru,,,edhe ju duket normale,,eshte levizje e lire thone,,;se ku e kane pare kete ec e gjeje,,i la ai shpellari i tropojes te vijne ne tirane e te qelbin tiranen dhe durresin...rrofte edi rama qe po i pastron ngadale keta plehra......duhen bere pallate ku tu fusesh keta llumra dhe te lirohet toka bujqesore per mbjedhje.....

  Përgjigju
 • Skenfer braka: 19/02/2020 11:10

  Eshte absurde te mendosh se qeveria mund te organizoj grusht shteti Nuk kam degjuar ndonje here ndonje marrezi te tille

  Përgjigju
 • Kafsha: 19/02/2020 09:40

  Mblidhini të gjithë fshataret në nje vend së shkaterruan duke qelbur republiken qe gjithsekush me koken e tij shkaterroi arat e livadhet duke shemtuar vendin. Për 30 vjet plerlleku neandertal fshatar në mungese apo shperberjes se shtetit dhe te LIGJIT TË MADH E TË SHENJTE TË PASAPORTIZIMIT, iu versul republikes, Faunes dhe Flores së saj pa meshire duke e degjeneruar dhe shemtuar. Fshataret derrmuan pyje e shkaterruan shtreterit e lumenjve, zaptuan per ndertime haure bajgash ara e livadhe hyjnorë, qytetet i kthyen në bajga me zaptime e rrembime duke prishur infrastrukturen sepse fshataresia qe nuk kontrollohet nga shteti I fortë , bën hatanë. Mblidhini tani në nje vend të gjithë, bejuni nga nje shpi dhe leshoni USHTRINË TË PASTROJE E PLUGOJE E REHABILITOJE VENDIN NGA SHEMTIRA 30 VJECARE E FSHATARËVE ! Nqse ankohen për toka e prona të rrinë urte sepse toka i takon REPUBLIKES! Toka nuk ka pronar! PRONARI I VETEM I TOKËS ESHTE R E P U B L I K A ! Fshataresia thjesht duhet ta punojë, mirmbaje e të jetoje me të!

  Përgjigju
  • Kafsha: 19/02/2020 23:28

   Mëso shqip njëherë dhe pastaj shkruaj se na nxore sytë! Lere celularin se s je për këtë punë dhe futju punës kazmatollog! Yyyyt !

  • Nuber one: 19/02/2020 14:34

   Taman kafshe qenke bravo me te pakten ti e dine dhe vete qe qenka injorante me certificate ...

 • Sondazhi i ditës:

  Si e vlerësoni vendimin e Partisë Socialiste evropiane për të përjashtuar Ilir Metën nga Kongresi pas aleancës me Berishën?×

Lajmi i fundit

Komuniteti Politik Europian, Rama nga Praga: Të bashkuarit, rruga e vetme për të kaluar këtë periudhë krize! Europa në prag të një lufte të mundshme të Tretë Botërore

Komuniteti Politik Europian, Rama nga Praga: Të bashkuarit, rruga e vetme për të kaluar këtë periudhë krize! Europa në prag të një lufte të mundshme të Tretë Botërore