Ulet me 4 lekë nafta, do shitet me 214 lekë/litër! Benzina nga sot 195 lekë/litër! Gazi nuk ndryshon

Ulet me 4 lekë nafta, do shitet me 214 lekë/litër! Benzina nga sot 195 lekë/litër! Gazi nuk ndryshon

Foto ilustruese

TIRANË- Nga ora 18:00 e ditës së sotme  nafta dhe benzina do të shiten më lirë. Në vendimin e ri të Bordit të Transparencës, nafta do të shitet me 214 lekë për litër, nga 218 që ishte, e ndërsa benzina do të kushtojë 195 lekë, nga 200 që ishte. Gazi nuk ndryshon, do të vijojë të shitet me 71 lekë/litër.

Nisur nga akuzat e shumta, ku kërkohet shkrirja e Bordit me argumentin se po mbron interesat e oligarkëve dhe jo të qytetarëve, sqarohet se jo çdo lëvizje e bursës së naftës bruto reflektohet në të njëjtën kohë dhe në të njëjtën masë në bursën e gazoilit dhe benzinës

“Bordi i transparencës që në krijimin e tij i është përmbajtur me përpikmëri në vendimet e tij lëvizjes së bursës Platts të Mesdheut për gazoilin, benzinën, si dhe faturave zyrtare të operatorëve. Ministria e Financave dhe Ekonomisë ndjen detyrimin të sqarojë opinionin publik se jo çdo lëvizje e bursës së naftës bruto reflektohet në të njëjtën kohë dhe në të njëjtën masë në bursën e gazoilit dhe benzinës", thuhet në vendim. 

Çmimet e reja
Nafta  Ishte 218 lekë/litër
Nafta Bëhet 214 lekë/litër
Benzina Ishte 200 lekë/litër
Benzina Bëhet 195 lekë/litër
Gazi   71 lekë/liter (Nuk ndryshon)

B.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Qeveria shpërblim 5 mijë lekë për pensionistët, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Tërmet në Bosnjë Hercegovinë, ndihet në Malin e Zi dhe Kroaci

Tërmet në Bosnjë Hercegovinë, ndihet në Malin e Zi dhe Kroaci