‘Dashuria e familjareve, ilaçi për COVID-19’, spitalet në Pragë lejojnë vizitat për të infektuarit, mjekët: Ndihmon në tajitim

‘Dashuria e familjareve, ilaçi për COVID-19’, spitalet në Pragë lejojnë vizitat për të infektuarit, mjekët: Ndihmon në tajitim

Foto ilustruese

ÇEKI- “Dashuria e familjarëve është kur edhe për COVID-19”, ku duket të jetë “slogani” i mjekëve dhe spitaleve në Pragë, që po përballen me valën e Omicron.

Disa mjekë në Pragë thonë se i kanë lejuar pacientët e infektuar të kenë komunikim dhe takime periodike me familjarët dhe të afërmit e tyre edhe përse në shtatin e një spitali dhe shpesh herë në një gjendje jo stabile shëndetësore.

"Një gjë që e kemi parë si kryesoren gjatë gjithë kohës është komunikimi i pacientëve me familjen dhe miqtë. Ne nuk i kemi kufizuam vizitat e të afërmve në asnjë fazë të pandemisë. Gjithmonë jemi siguruar që vizita të mund të bëhet, sepse e perceptojmë ndikimin e familjes dhe miqve si shumë të rëndësishëm dhe është e qartë se ndihmon edhe në trajtim.", tha një mjek.

Duket si një çudi, por stafet mjekësore në Pragë, kanë vendosur që të “zhvishen” nga kostumi mbrojtës i COVID, që dikur ishin të detyrueshme. Sipas tyre bakteret që ngjiteshin në mëngët e kostumeve të tyre rrisin vdekshmërinë.

"Ne i afrohemi pacientëve pa kostume mbrojtëse, pasi ato ndihmuan në përhapjen e baktereve, viruseve dhe mykut te pacientët, gjë që përkeqësoi vdekshmërinë e përgjithshme.", është shprehur një tjetër mjek.

Stafi mjekësor në kryeqytetin e Çekisë tani vesh vetëm maska ​​​​për fytyrën, doreza dhe përparëse plastike, pavarësisht përhapjes së shpejtë variantit Omicron.

J.GJ./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të marrë fund kaosi në kuvend?×

Lajmi i fundit

E konfirmon eksperti i merkatos, Ernest Muçin e kërkojnë në Premier League

E konfirmon eksperti i merkatos, Ernest Muçin e kërkojnë në Premier League