Debati në Kushtetuese, Presidenca: Meta u thirr në Komision Hetimor me urdhër! Kuvendi: Presidenti refuzoi, na quajti ilegjitim

 

Në seancën e sotme në Kushtetuese Presidenca  tha se Kuvendi nuk respektoi procedurat për të thirrur Metën në komision hetimore. Sipas Presidencës ky kuvend përdor standard dyfish pas në vitijn 2019 Komisioni për shkarkimin e Presidentit e njoftonte Metën për orën dhe datën,.

Përfaqësuesja e Kuvendit, Klotilda Bushka i është përgjigjur se e njëjta procedurë është përdorur edhe në vitin 2019, edhe në vitin 2021 por sipas saj ka një diferencë, dhe kjo diferencë është fakti se në  herën e parë Presidenti pranoi të marrë pjesë, të dytën e refuzoi Kuvendin duke e quajtur atë ilegjitim.


Lajmi kryesor:

Vendimi brenda 30 ditëve, mbyllet seanca në Kushtetuese për shkarkimin e Metës! Kuvendi: Jo më President si ky! Presidenca: Shpallni nul procedurat


K.T./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A po menaxhohet si duhet situata me zjarret në vend?×

Lajmi i fundit

Pas konfliktit me gruan, qëlloi me armë zjarri në ajër! Shpallet në kërkim 50-vjeçari në Vlorë

Pas konfliktit me gruan, qëlloi me armë zjarri në ajër! Shpallet në kërkim 50-vjeçari në Vlorë