Deklarata e G7, forcohet trysnia edhe ndaj Kinës nga liderët botërorë: Kërcënim në rritje së bashku me Rusinë

Liderët botërorë të G7 janë mbledhur në Hiroshima, për t’i dhënë një vëmendje edhe më të veçantë luftës në Ukrainë. Një vizitë surprizë e pati edhe Presidenti Zelensky i cili gjithashtu mori pjesë në takimin e tyre si dhe takoi për herë të dytë Presidentin e SHBA-ve, Joe Biden që prej nisjes së luftës në Ukrainë. Por ndryshe nga ç’pritej, në qendër të kritikave nuk ishte vetëm Moska, por edhe ndikimi i Pekinit, duke e parë si kërcënim në rritje.

Në deklaratën e takimit të nivelit të lartë të G7-ës në Hiroshimë, të Japonisë, grupi i 7 vendeve më të pasura kritikoi përdorimin e “trysnisë ekonomike” nga ana e Kinës, rritjen e pranisë ushtarake në Detin e Kinës së Jugut, dhe “veprimet e saj ndërhyrëse” që synojnë të cënojnë sigurinë e diplomatëve, integritetin e institucioneve demokratike dhe zhvillimin ekonomik.

Edhe në deklaratë, vendet e G7-ës u zotuan “për mbështetjen e Ukrainës për aq kohë sa do të jetë e nevojshme, ndërsa përballet me agresionin e paligjshëm nga Rusia”.

Grupi, i cili përbëhet nga Shtetet e Bashkuara, Mbretëria e Bashkuar, Kanadaja, Franca, Italia, Japonia dhe Bashkimi Evropian, tha se nuk synohet dëmtimi i Kinës dhe as pengimi i zhvillimit ekonomik të saj, ndërsa i bëri thirrje Pekinit që të angazhohet me G7-ën për klimën, ristrukturimin e borxhit të vendeve në zhvillim, shëndetin global dhe stabilitetin makroekonomik.

Trysnia e Kinës

Replika e Pekinit më vonë të shtunën i kërkoi G7-ës “të mos bëhej bashkëpunëtor” në “shtrëngimin ekonomik” amerikan.

“Sanksionet masive të njëanshme dhe aktet e ‘shkëputjes’ dhe ndërprerjes së zinxhirëve industrialë dhe të furnizimit e bëjnë SHBA-në shtrënguesen e vërtetë që politizon dhe armatizon marrëdhëniet ekonomike dhe tregtare”, tha Ministria e Jashtme në një deklaratë.

“Komuniteti ndërkombëtar nuk i pranon dhe nuk do të pranojë rregullat perëndimore të dominuara nga G7 që synojnë të ndajnë botën bazuar në ideologji dhe vlera”, vazhdoi ai.

Vendet anëtare të G7 janë Kanadaja, Franca, Gjermania, Italia, Japonia, Mbretëria e Bashkuar dhe Shtetet e Bashkuara. Bashkimi Evropian gjithashtu bashkohet si anëtar jo-vend.

Imazhi i Kinës në Evropë është goditur rëndë gjatë 15 muajve të fundit, ndërsa udhëheqësit atje kanë parë se Xi Jinping i Kinës forcon lidhjet me homologun e tij autoritar rus Vladimir Putin, edhe pse pushtimi i Moskës shkaktoi një krizë masive humanitare dhe udhëheqësi i Moskës u akuzua për krime lufte nga një gjykatë ndërkombëtare. Rritja e agresionit ushtarak të Pekinit ndaj Tajvanit – demokracia vetëqeverisëse që Partia Komuniste Kineze pretendon si territorin e saj, por nuk e ka sunduar kurrë – dhe ndëshkimet ekonomike kundër Lituanisë pas një mosmarrëveshjeje mbi Tajvanin kanë luajtur gjithashtu një rol në ndryshimin e ndjenjave. Shqetësimi për incidente të tilla u pasqyrua në deklaratën e G7 për garantimin e sigurisë ekonomike dhe kundërshtimin e detyrimit ekonomik, ku nuk përmendej në mënyrë eksplicite Kina. Aftësia e liderëve të G7 për të nënshkruar një deklaratë "të drejtuar në mënyrë specifike ndaj Pekinit" do të kishte qenë "e vështirë për t'u besuar" dy vjet më parë, sipas Josh Lipsky, drejtor i lartë i Qendrës GjeoEkonomike të Këshillit Atlantik me qendër në Uashington.

“Përfundimi është se G7 ka treguar se do të fokusohet gjithnjë e më shumë në Kinë dhe do të përpiqet të mbajë një qasje të koordinuar të politikave. Ky është një zhvillim i madh”, tha ai.

Lufta në Ukrainë

Marrëveshjet e G7-s vendosen teksa Kina ka marshuar diplomatët e saj në një përpjekje të përbashkët për të riparuar lidhjet me Evropën, kryesisht duke e riformuluar veten si një agjent të mundshëm të paqes në luftën në Ukrainë, edhe nëse ky pretendim është përballur me skepticizëm të gjerë midis vendeve perëndimore. Kur u pyet për mundësinë që Kina të luajë një rol në përfundimin e luftës së Rusisë, një zyrtar i lartë i Shtëpisë së Bardhë tha të shtunën se SHBA shpreson që Xi ta shohë samitin e kësaj jave si një sinjal "zgjidhjeje".

“Ne do të shpresonim që ajo që Presidenti Xi dhe (Republika Popullore e Kinës) nxjerrin nga ajo që ata kanë parë këtu ... është se ka një vendosmëri të tmerrshme për të vazhduar të mbështesë Ukrainën ... dhe se Kina mund të ketë një rol domethënës në ndihmën t'i jepet fund kësaj lufte”, tha zyrtari.

G.MO/r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Përplasja për Ukrainën, e drejtoi si duhet Rama KS të OKB?×

Lajmi i fundit

Kina dhe BE do të zhvillojnë dialog të nivelit të lartë ekonomik dhe tregtar në Pekin

Kina dhe BE do të zhvillojnë dialog të nivelit të lartë ekonomik dhe tregtar në Pekin