'Dividenti'/ Komisioni i Ekonomisë rrëzon dekretin e Metës, Bushati: Presidenti qëndrim politik

'Dividenti'/ Komisioni i Ekonomisë rrëzon dekretin e Metës, Bushati: Presidenti qëndrim politik

Ervin Bushati, relator i Komisionit të Ekonomisë

Komisioni i Ekonomisë ka rrëzuar dekretin e Presidenti Ilir Meta, për ligjin e “Tatimit mbi të ardhurat”. Komisioni zhvilloi mbledhjen këtë pasdite vetëm me përfaqësuesit e maxhorancës, në një kohë kur paralelisht zhvillohej seanca e Kuvendit me diskutime për protestën e studentëve. Relatori i Komisionit Parlamentar të Ekonomisë, deputeti socialist, Ervin Bushati tha se hapi i Metës është politik.

“Presidenti ka bërë vlerësime politike. Ligji duhet të stimulojë ekonominë. Është tagër i mazhorancës për të orientuar financat publike. Argumentet e presidentit mbi ligjin e tatim-fitimit nuk qëndrojnë”,-tha Bushati.

Meta e cilësoi antikushtetues nenin që ul dividentin nga 15 % në 8 %. Sipas Metës, ligji s’mund të ketë fuqi prapavepruese për ata që kanë shmangur detyrimet. “Nëse synimi do të ishte “amnistia fiskale” nuk duhej të ishte reflektuar në këtë ligj”- thekson Presidenti, ndërsa shton se në këtë formë, lihen hapësira për abuzim (Lexo këtu). Në përfundim të mbledhjes së Komisionit të Ekonomisë dhe Financave, vetëm me votat e maxhorancës u rrëzua dekreti i Metës dhe i kalon Kuvendit për votim.

//Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • redi: 20/12/2018 21:34

    Bushat kusha resoekt per ju si politikan por mbi te gjitha si financuer i zoti . Ku eshte e mira e uljes se devidentit per per kompanite nga 15% ne 8% ? A himbet buxheti i shtetit nga ulja e tarifimit , apo te fuquzojme oligarket meqe jeni " socislist" Turp dhe per mya edhte hera e pare qe Meta ka te drejte . Menfoni per popullin qe ju dha boten apo per te oasurit we si rruhet fare per ju . Moderator mis censuro klmentet se jemi ne qe prume Ranen ne qeverusje dhe eshte i detyruar te na degjoj , te oakten si taksa pagues

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të ketë një Paketë të dytë të Rezistencës Sociale?×

Lajmi i fundit

John

22-vjeçari humbi jetën nga moti i keq, Zhupa: Ishte i pari në fushatën e PD, iku deri sa numëroi votën e fundit! Do të mbaj mend gjithmonë të qeshur