Dëmtohet argjinatura e Zaranikës, frikë për përmbytje! Bashkia Elbasan: Presim lekë, kosto e rehabilitimit 3.5 mln €

ELBASAN- Argjinatura në përroin e Zaranikës është dëmtuar sërish, duke nxjerr në pah punimet pa cilësi të vitit kaluar. Sa herë ka reshje shiu niveli i ujit në përroin e Zaranikës rritet, ndaj banorët ndihen të kërcënuar nga përmbytjet.

"Unë jam banor i vjetër këtu. këtu e kam shtëpinë. Kjo Zaranikë ka qenë përrua pa shtresë betoni. Këto punimet që janë bë vitet e fundit janë pa cilësi. Bëjnë 100 apo 200 metra dhe e lënë përgjysmë".

"Zaranika është e rrezikshme, ka pasur raste që uji ka dalë në qytet. Është shemb disa here argjinatura atje poshtë".

"Punimet janë bërë para dy vitesh dhe u prishën sot. Të investosh me zgara e me hekura e të përmbyset gjithçka?! Kështu ndodh këtu!", -thanë banorët e Elbasanit.

Bashkia e Elbasanit e kontaktuar nga Report tv tha se kërkohen 3.5 milionë euro për rehabilitimin total të përroit të Zaranikës, me gjatësi prej 5.2 km. Projektin, thanë zyrtarët vendore e kemi dërguar në Ministrinë e Bujqësisë.

Ndërsa me fondet e saj, ka parashikuar 26 milionë lek për riparimin e çarjeve të argjinaturës. Këto ndërhyrje mund të ulin rrezikun gjatë dimrit.

B.K./LR/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Agjenti: 25/09/2022 11:35

    Bashkia ta mbaje fort me dore se ngelen tu prit leke nga qendrorja.

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se Primaret e Berishës nxorën kandidatët më të mirë për 14 majin?×

Lajmi i fundit

VIDEO/ Të dashuruar me Messin, lojtarët e Australisë në radhë për foto

VIDEO/ Të dashuruar me Messin, lojtarët e Australisë në radhë për foto