Dërgimi i mjekëve dhe infermierëve në Itali, Sonila Luga: Na bëri të ndihemi krenarë

Dërgimin e mjekëve dhe infermierëve shqiptarë që do të ndihmojnë kolegët italianë në luftën kundër koronavirus, infermierja shqiptare në Itali Sonila Luga e konsideron një arsye për tu ndjerë krenarë. Ajo thotë se shumë kolegë italianë e kanë falenderuar për këtë gjest të shqiptarëve.

“Ishte një gjest që Shqipëria tregoi se cilët janë shqiptarët. Fraza që kryeministri ynë përdori që ‘shqiptarët janë të varfër, por jo pa kujtesë’, besoj së do të hyjë në kujtesë. Na bëri të ndihemi krenarë dhe bëi një sensibilizim edhe nëndërgjegjen e politikës italiane karshi Shqipërisë, e sidomos edhe në ndërgjegjen e qytetarëve të thjeshtë. Kam patur shumë kolegë e shoqe të mia këtu që kolegët më kanë falenderuar në emër të këtyre personave dhe kanë parë që nuk duhet të jemi të pasur për të ndihmuar njëri tjetrin.” shprehet infermierja. 


Lajmi kryesor:

Infermierja shqiptare në Itali rrëfen përjetimet në spitalin ku luftohet për jetën, Sonila Luga: Pacientët refuzonin të ushqeheshin! Vajza më tha ‘Nuk dua të vdesësh…’


D.M./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Kërcënimet nga krimi, a duhet forcuar mbrojtja e prokurorëve e gjyqtarëve?×

Lajmi i fundit

Rusia ndan një të tretën e shpenzimeve për mbrojtjen

Rusia ndan një të tretën e shpenzimeve për mbrojtjen