Dëshmon dëshmitari i pestë në Hagë kundër Hashim Thaçit

Pas përfundimit të seancës së dëshmitarit të katërt në Dhomat e Specializuara në Hagë ka nisur seanca e dëshmitarit të pestë kundër ish-drejtuesve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Hashim Thaçit, Kadri Veseli, Rexhep Selimit dhe Jakup Krasniqit.

Në Dhomat e Specializuara në Hagë të mërkurën ka nisur seanca e dëshmitarit të pestë në gjykimin kundër ish-drejtuesve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK), e cila po zhvillohet në një seancë private për mbrojtjen e dëshmitarit.

Më herët të mërkurën, përfundoi dëshminë pranë Gjykatës Speciale edhe dëshmitari i katërt, ku i është përgjigjur pyetjeve të mbrojtjes së Rexhep Selimit dhe Jakup Krasniqit, të cilat po ashtu janë dëgjuar në seancë të mbyllur për publikun.

Gjykimi ndaj ish-krerëve të UÇK-së ka nisur më 3 prill me deklaratat hyrëse të palëve. Në Aktakuzë pretendohet se ish-drejtuesit e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Hashim Thaçit, Kadri Veseli, Rexhep Selimit dhe Jakup Krasniqit janë penalisht përgjegjës për afërsisht 100 vrasje të paligjshme. Ata ndodhen në qendrën e paraburgimit në Hagës prej nëntorit të vitit 2020.

 

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Ndryshe nga biznesi i vogël profesionet e lira do të tatohen, si ju duket?×

Lajmi i fundit

Zgjedhjet në Kukësit, policia merr në ruajtje 74 qendrat e votimit

Zgjedhjet në Kukësit, policia merr në ruajtje 74 qendrat e votimit