Dështon lëshimi i satelitit të Koresë së Veriut si presion ndaj SHBA, raketa bie në det

Dështon lëshimi i satelitit të Koresë së Veriut si presion ndaj SHBA, raketa bie në det

Transmetimi i lajmeve për Korenë e Veriut

Përpjekja e Koresë së Veriut për të vendosur satelitin e parë spiun të vendit në hapësirë, dështoi të mërkurën. Ky dështim shihet si një pengesë ndaj ambicieve të liderit Kim Jong Un për të rritur aftësitë e tij ushtarake në kohën kur tensionet me Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Korenë e Jugut po rriten.

Pas pranimit jashtëzakonisht të shpejtë të dështimit të tyre, Koreja e Veriut shprehu synimin e saj për të vazhduar me një lëshim të dytë, duke synuar të korrigjojë problemet e hasura gjatë ngritjes fillestare të raketës.

Kjo deklaratë nënkupton se Kim Jong Un mbetet i vendosur në përpjekjet e tij për të zgjeruar armatimin e vendit dhe për të ushtruar presion shtesë si ndaj Uashingtonit ashtu edhe ndaj Seulit, veçanërisht në një periudhë ku negociatat diplomatike kanë ngecur.

Koreja e Jugut dhe Japonia u kërkuan shkurtimisht banorëve të strehohen gjatë nisjes së satelitit.

Sipas ushtrisë së Koresë së Jugut, aktualisht po bëhen përpjekje për të rikuperuar një objekt që besohet të jetë një fragment i raketës së rrëzuar koreano-veriore. Ministria e Mbrojtjes shpërndau fotografi të një cilindri të bardhë, metalik, duke e identifikuar atë si një përbërës të dyshuar të raketës.

Sipas vëzhguesve, një lëshim satelitor nga Koreja e Veriut shkel rezolutat e Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara, të cilat e ndalojnë vendin të angazhohet në çdo lëshim duke përdorur teknologji balistike.

Pavarësisht dështimit të lëshimit, megjithatë, përpjekja "flet për përmirësimin e vazhdueshëm të aftësive të Koresë së Veriut, duke mprehur programin e saj të raketave dhe armëve bërthamore", tha Eleanor Shiori Hughes, një anëtare jorezidente në institutin e mendimit Econvue me bazë në Çikago.

Megjithëse Shtetet e Bashkuara, Koreja e Jugut dhe Perëndimi kanë dënuar lëshimet e automjeteve hapësinore të Veriut për përdorimin e teknologjisë së raketave balistike, Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara do të luftojë për ta trajtuar çështjen nën një front të bashkuar mes ndarjeve për luftën e vazhdueshme në Ukrainë, tha Hughes.

Hughes tha gjithashtu se ishte e rëndësishme që Japonia të përmirësonte sistemin e saj të emergjencës "J-Alert" pas paralajmërimeve të gabuara pas lëshimeve të fundit të raketave të Koresë së Veriut, duke shtuar se sistemi mund të jetë i nevojshëm një ditë për zhvillime të mundshme që lidhen me Kinën.

Pheniani tha se do të hetojë shkakun e dështimit dhe do të synojë për një lëshim të dytë sa më shpejt të jetë e mundur, pa specifikuar një datë. REL

B.V/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Ndryshe nga biznesi i vogël profesionet e lira do të tatohen, si ju duket?×

Lajmi i fundit

Svelça: Aksioni i policisë vazhdon! Në manastir po identifikohen pelegrinët nëse janë të infiltruar me grupin terrorist

Svelça: Aksioni i policisë vazhdon! Në manastir po identifikohen pelegrinët nëse janë të infiltruar me grupin terrorist