Dështon tenderi për rikonstruksionin e Urës së Zogut! Forumi i trashëgimisë i kërkon qeverisë shtimin e fondeve

Prurjet e shumta të Lumit Mat e kanë përkeqësuar edhe tej situaten në Uren e Zogut. Këmba e urës është fundosur edhe më rreth 30 cm, duke sjell çedimin e gjithë strukturës. Projekti emergjent i miratuar që prej muajit mars të këtij viti nga qeveria shqiptare nuk është zbatuar, pasi asnjë kompani nuk e ka marrë përsiper rikonstruksionin e urës, monument kulture i katergorisë së parë.  

Në këto kushte Forumi Kombëtar të Mbrojtjen e Trashegimisë Kulturore, kërkon shtimin e fondeve.

“Ai fond është i vogël, ndaj vepra po vazhdon të shkatërrohet çdo ditë. Qeveria duhet të akordojë një fond më të lartë”, tha Pal Trashaj anëtar i Forumit.

Qeveria shqiptare ka alokuar mbi 60 milion leke për ndërhyrje emengjete në Uren e Zogut, por tenderi ka deshtuar pasi asnjë kompani nuk është futur në garë. Ura me 6 harqe, e gjatë 500 metra u ndërtua nga Mbreti Zog në vitin 1927, por për shkak të mosmirëmbatjes ndër dekada ka degraduar.

S.G/r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • frrok: 08/12/2023 16:30

    Kure te dalin fondet ura do te jete shembur,kjo ure nuk e kalon dot kete dimer....

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Kuvendi miraton ndërtime strategjike në zonat e mbrojtura, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Sot shorti i Europa dhe Conference League, gjithçka duhet të dini për fazën e 1/8! Rivalët e Milanit dhe Romës

Sot shorti i Europa dhe Conference League, gjithçka duhet të dini për fazën e 1/8! Rivalët e Milanit dhe Romës