Dhimbjet e kyçeve, disa hapa të thjeshtë për të lehtësuar shqetësimet pa marrë medikamente

Dhimbjet e kyçeve, disa hapa të thjeshtë për të lehtësuar shqetësimet pa marrë medikamente

Foto ilustruese

Osteoartriti është çrregullimi më i zakonshëm i kyçeve që zakonisht prek njerëzit mbi 40 vjeç dhe në një farë mase shumicën e atyre mbi 80 vjeç.

Miliona njerëz në botë janë diagnostikuar me këtë gjendje degjenerative, dhe në fakt, ajo konsiderohet si një nga shkaqet kryesore të dhimbjes dhe paaftësisë në popullatën e rritur.

Si të lehtësoni dhimbjet e kyçeve

Një nga sfidat kryesore për pacientët me osteoartrit është menaxhimi i dhimbjeve të kyçeve.

Terapia fizike, mund të forcojë muskujt përreth nyjeve të prekura, duke optimizuar lëvizshmërinë dhe duke lehtësuar dhimbjen.

Kryerja e terapive me nxehtësi dhe të ftohtë, të cilat zakonisht rekomandohen nga specialistët, që konsistojnë në aplikimin e nxehtësisë në nyje për të luftuar ngurtësinë dhe për të përmirësuar lëvizshmërinë, pastaj të ftohtë për të ndihmuar në uljen e inflamacionit dhe dhimbjes akute.

Kjo sëmundje zakonisht shfaqet me plakjen dhe ka edhe metoda që parandalojnë shfaqjen e saj ose vonojnë përparimin e saj. Një prej tyre është mbajtja e një peshe të shëndetshme, pasi mbipesha rrit ngarkesën në nyje.

Një dietë e ekuilibruar që përfshin ushqime të pasura me antioksidantë dhe acide yndyrore omega-3 mund të ketë efekte anti-inflamatore, ndërsa praktikimi i aktiviteteve me ndikim të ulët si ecja, noti ose çiklizmi mund të parandalojë konsumimin e tepërt të kyçeve.

Xh.K/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Finalja mes Spanjës dhe Anglisë, sipas jush kush e fiton Euro 2024?×

Lajmi i fundit

Atentatori i Trump kishte pajisje shpërthyese në makinën e tij

Atentatori i Trump kishte pajisje shpërthyese në makinën e tij