Dhuna në familje, rriten rastet me 12.4% për vitin 2021

Dhuna në familje, rriten rastet me 12.4% për vitin 2021

Rastet e dhunës ne familje për vitin 2021 janë rritur me 12,4% në krahasim me vitin 2020. Raporti vjetor i Prokurorisë së Përgjithshme thotë se numri më i lartë i procedimeve penale është regjistruar në Gjykatën e Tiranës, me 29% të totalit, ndërsa diferencën më të lartë e ka qarku i Lezhës me 88 raste dhune për 100 mijë banorë.

Pas Lezhës, Vlora është qarku i dytë në vend, ku rastet e dhunës janë më të shpeshta, përkatësisht 80 denoncimi për 100 mijë banorë të regjistruar në 2021.

Dhuna në familje nuk prek vetëm gratë, por edhe burrat e fëmijët. Sipas të dhënave të prokurorisë 91,52 %  e viktima janë të rritur dhe 8,48 % të mitur.

Mes te rriturve  75,48 % janë femra dhe 24,52 % janë meshkuj.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Jeni dakord që në Shqipëri të ndalohet përdorimi i euros për pagesa?×

Lajmi i fundit

Alban Daci: Dorëzimi politik përballë një vendimi juridik

Alban Daci: Dorëzimi politik përballë një vendimi juridik