Digjet Greqia, pas stuhisë zjarre në Lefkada/ Ekspertët fajsojnë autoritetin rajonal (VIDEO)

Greqia përfshihet nga flakët. Ditën e sotme një zjarr i përmasave të mëdha ka rënë në zonën me pyje të Kalamistit, në ishullin e Lefkadës, një destinacion turistik shumë i vizituar.

Sipas autoriteteve zjarri po përhapet me shpejtësi, ndërsa për fiksjen e tij janë angazhuar 12 reparte zjarrfikës dhe dy avionë ujëmbajtës.

Sipas raporteve të "Ekathimerini" zjarri është përhapur në një pyll me pisha, i ndihmuar dhe nga erërat e forta.

Ekspertët e zjarrfikësve kanë kërkuar prej kohësh përpilimin e një plani emergjence duke fajësuar autoritetin rajonal.

Një vit më parë 5 mijë zjarrfikës dolën në rrugët e Athinës për të protestuar për kushtet e këqia të punës, pagat e ulëta dhe mungesën e mjeteve të domosdoshme për shuarrjen e zjarreve.

Ata gjithashtu hodhën poshtë pretendimet e autoriteteve se zjarret që po shkatërrojnë Greqinë janë pjesë e një plani keqdashës që synon destabilizimin e vendit.

/r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet që Basha e Berisha të garojnë me kandidatë të përbashkët në zgjedhjet e pjesshme vendore?×

Lajmi i fundit

John

Presidenti Ilir Meta: Nëse shkarkohem, do e ankimoj vendimin e Gjykatës Kushtetuese! Do bojkotoj seancën