Diplomohen oficerët e Taskforcës kundër Antiterrorit, Hammond: Rritje e sigurisë së përbashkët

Diplomohen oficerët e Taskforcës kundër Antiterrorit, Hammond: Rritje e sigurisë së përbashkët

Diplomomi i oficerëve të Taskforcës

Një grup oficerësh, pjesë e strukturës së Operacioneve të Zhvillimit dhe Menaxhimit të Taskforcës për Ndihmën kundër Antiterrorit, u diplomuan pasi ndoqën një trajnim 10-ditor nga Programi ATA i Sigurisë Diplomatike të Departamentit të Shtetit të SHBA, një investim prej 2 milionë dollarësh.

Zëvendësshefja e Misionit në Detyrë dhe shefja e Zyrës Rajonale të Sigurisë (RSO), Kathryn Hammond dhe zëvendësdrejtori i përgjithshëm i Policisë së Shtetit, Sokol Bizhga, morën pjesë në aktivitetin që vuri në pah se trajnimi 10-ditor synonte optimizimin e sinergjisë midis oficerëve të zbatimit të ligjit dhe analistëve.

Ky trajnim u fokusua në shfaqjen e vlerës së bashkërendimit, bashkëpunimit dhe integrimit të aftësive të ndryshme për misione specifike.

Gjatë fjalës së saj, Hammond shprehu vlerësimin e saj për Policinë e Shtetit dhe instruktorët e ATA-së për bashkëpunimin dhe pjesëmarrjen e tyre në trajnim.

Që nga viti 2017, ambasada e SHBA dhe RSO kanë mbështetur në mënyrë aktive Policinë e Shtetit në rritjen e aftësive të saj në mjekësinë ligjore digjitale dhe antiterrorin.

“Urime të gjithë të diplomuarve për rolin tuaj jetësor në forcimin e partneritetit tonë dhe rritjen e sigurisë së përbashkët”, tha ajo.

Xh.K/E.H/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Hapësirat publike në bregdetin shqiptar, sipas jush janë:×

Lajmi i fundit

Finale Euro 2024/ Spanja kampione e Evropës për herë të 4-t në histori, 'fundos' 2-1 Anglinë në Berlin! Iberikët vendosin rekord

Finale Euro 2024/ Spanja kampione e Evropës për herë të 4-t në histori, 'fundos' 2-1 Anglinë në Berlin! Iberikët vendosin rekord