Disa mënyra që ju ndihmojnë në reduktimin e ankthit

Disa mënyra që ju ndihmojnë në reduktimin e ankthit

Ankthi është ndjenja që keni kur jeni të shqetësuar ose të frikësuar për diçka. Është një ndjenjë e natyrshme, njerëzore e frikës ose panikut. Më pas, zakonisht qetësohemi dhe ndihemi më mirë.

Simptomat e zakonshme të ankthit mund të përfshijnë:

* rritje të rrahjeve të zemrës

* frymëmarrje të shpejtë

* shqetësim

* vështirësi në përqëndrim

Ankthi mund të shfaqet ndryshe për njerëz të ndryshëm. Ndërsa ju mund të përjetoni një ndjenjë fluture në stomak, dikush tjetër mund të përjetojë:

* kruarje

* sulme paniku

* kollë

* djersitje

* makth

Më poshtë kemi paraqitur 5 hapa të cilat ju ndihmojnë në parandalimin e ankthit:

1-Kufizimi i marrjes së alkoolit.

2-Ndalimi i përdorimit të duhanit.

3-Kufizimi i marrjes së kafeinës.

4-Meditimi.

5-Ngrënia e një diete të pasur me lëndë ushqyese.

SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A besoni se SPAK do të bëjë drejtësi për 21 janarin?×

Lajmi i fundit

Eksperti i PD-së: Rënia e Euros rrit çmimet, qeveria të jetë më e kujdesshme

Eksperti i PD-së: Rënia e Euros rrit çmimet, qeveria të jetë më e kujdesshme