Disa të vrarë në sulmet ajrore të Arabisë Saudite në Jemen, dy vendet përgatiten për koalicion mbi përshkallëzimin ushtarak

Tre persona janë vrarë në Jemen në një sulm ajror nga një koalicion i udhëhequr nga Riadi, ndërsa dy u vranë në Arabinë Saudite në një sulm me predhë për të cilën fajësohen rebelët Houthi të Jemenit. Që nga viti 2014, Jemeni është pushtuar nga një luftë civile që ka vënë rebelët Houthi të mbështetur nga Irani kundër qeverisë së njohur ndërkombëtarisht, e cila mbështetet nga koalicioni ushtarak i udhëhequr nga Arabia Saudite.

Mbrojtja civile e Arabisë Saudite tha të shtunën se dy persona, një saudit dhe një jemenas, u vranë dhe shtatë të tjerë u plagosën në një sulm me predhë në Jazan, një rajon jugor i mbretërisë, në kufi me Jemenin.

“Një predhë ushtarake ra në një dyqan tregtar në rrugën kryesore, duke rezultuar në dy të vdekur”, tha ajo në një deklaratë, duke shtuar se shtatë të tjerë u plagosën.

Në Jemen, mjekët thanë se tre persona u vranë dhe gjashtë të tjerë u plagosën në sulmet ajrore të koalicionit në Ajama, një qytet në veriperëndim të kryeqytetit të kontrolluar nga rebelët Sanaa.

“Tre civilë, përfshirë një fëmijë dhe një grua u vranë dhe gjashtë të tjerë u plagosën”, thanë mjekët për agjencinë e lajmeve AFP.

Sulmi fatal ndërkufitar shënon një përshkallëzim në luftën e gjatë civile të Jemenit. Sulmet ajrore të koalicionit ushtarak të udhëhequr nga Arabia Saudite kishin në shënjestër Sananë më herët të premten, duke goditur një kamp ushtarak pranë qendrës së qytetit, raportuan mediat saudite. Mediat Houthi thanë se sulmet kishin goditur një lagje të populluar, duke dëmtuar shtëpitë.

Koalicioni i udhëhequr nga Arabia Saudite tha të shtunën se po “përgatiste një operacion ushtarak në shkallë të gjerë”. Koalicioni tha se do të mbajë një konferencë shtypi më vonë gjatë ditës për të trajtuar zhvillimet e fundit.

Përshkallëzimi ushtarak

Lufta e Jemenit shpërtheu në vitin 2014 kur Houthis pushtuan Sanaa dhe pjesën më të madhe të veriut të vendit. Muaj më vonë, koalicioni i udhëhequr nga Arabia Saudite, i mbështetur nga SHBA, ndërhyri për të përmbysur Houthis dhe për të rivendosur qeverinë e njohur ndërkombëtarisht. Lufta është vendosur në një ngërç dhe ka shkaktuar fatkeqësinë më të keqe humanitare në botë.

Gjatë gjithë konfliktit, Houthi-t kanë organizuar gjithnjë e më shumë sulme me dronë dhe kanë lëshuar raketa përtej kufirit në aeroporte, objekte nafte dhe instalime ushtarake brenda mbretërisë. Brenda Jemenit, fushata e bombardimeve të koalicionit ka tërhequr kritika ndërkombëtare për goditjen e objektivave joushtarake si spitalet dhe festat e dasmave në vendin më të varfër të botës arabe. Lufta civile në Jemen ka vrarë rreth 130,000 njerëz, duke përfshirë mijëra civilë.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Presidenti i ri duhet të jetë i PS apo i opozitës?×

Lajmi i fundit

John

Zaloshnja: Anketimi/ Sa fetarë janë tiranasit?