Disfata e parë në shtëpi në historinë e eliminatoreve, Brazili rrezikon Botërorin e 2026

Disfata e parë në shtëpi në historinë e eliminatoreve, Brazili rrezikon Botërorin e 2026

Moment nga ndeshja Brazil-Argjentine

Në Amerikën janë luajtur ndeshjet e rradhës për eliminatoret e Botërorit 2026, teksa super classico mes Brazilit dhe Argjentinës u fitua 0-1 nga ‘albiçelestët’. Këta të fundit, falë golit të Otamendit në pjesën e dytë, i shkaktuan Brazilit humbjen e parë në histori në shtëpi në eliminatoret e një kampionati Botëror.

Kjo ndeshje, nisi me 30 minuta vonesë për shkak të përplasjes së tifozërive në stadium. U desh ndërhyrja e policisë dhe forcave të sigurisë që Messi të bindej të zbriste kombëtaren në fushë. Kjo humbje ishte e treta rradhazi për Brazilin, që tani rrezikon kualifikimin. Pas 6 ndeshjesh, seleçao’, ka grumbulluar vetëm 6 pikë.

Vendin e parë e mban Argjentina me 15 pikë, 2 më shumë se Uruguaji i vendit të dytë që bëri detyrën kundër Bolivisë duke fituar 3-0. Nga Amerika e Jugut kualifikohen 6 përfaqësuese direkt dhe 1 shkon me 'play-off'.

Ne.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shpërthimi fatal për babë e bir në Lushnje, a keni siguri në vendin tuaj të punës?×

Lajmi i fundit

Jetmir Salaj, fituesi i Big Brother 3 rikthehet në shtëpinë e BBV3

Jetmir Salaj, fituesi i Big Brother 3 rikthehet në shtëpinë e BBV3