Adriatik Llalla i shpëton vetingut, Kolegji i Apelimit: 15 vite jashtë drejtësisë

TIRANE-Kolegji i Posaçëm i Apelimit ka vendosur sot që ish-kryeprokurori Adriatik Llalla nuk do i nënshtrohet Vettingut. Kolegji vendosi të ndërpresë procesin e rivlerësimit për ish Prokurorin e Përgjithshëm, ndërsa nuk ka të drejtë që emërohet në sistemimin e drejtësisë për 15 vite. 

Pesë gjyqtarët e kryesuar nga Sokol Çomo, relator Luan Daci, anëtarë Albana Shtylla, Artan Hajdari dhe ish kryeprokurorja Ina Rama me shumicë, vendosën; 5 kundra kërkesës së Komisionerit Publik dhe 5 pro kërkesës së Llallës duke lënë në fuqi vendimin e Komisionit të Pavarur të Kualifikimit datë 16 shkurt 2018 për ndërprerjen e Vettingut.

Janë përmbushur elementët deklarativë të dorëheqjes nga detyra, pasi është zbatuar një prej rrugëve procedurale të legjislacionit në fuqi. Kolegji çmon se vendimmarrja e Komisionit të Pavarur të Kualifikimit ka qenë e drejtë dhe duhet konfirmuar. Kolegji i Posaçëm i Apelimit me shumicë votash vendosi: ndërprerjen e procesit të rivlerësimit për Adriatik Llallën. Ndalimin e emërimit të tij, gjyqtar, prokuror, inspektor apo anëtar të KLD-së për një periudhë prej 15 vitesh.

Kolegji i Posaçëm i Apelimit


(Mbledhja e sotme e Kolegjit të Posaçëm të Apelimit)


Kështu Kolegji i Posaçëm i Apelimit rrëzoi kërkesën e Komisionerit Publik, Florian Ballhysa, i cili kërkoi që ish-prokurori i Përgjithshëm të mos përjashtohej nga Vettingu, por t'i nënshtrohej atij njësoj si e gjithë trupa e sistemit të drejtësisë.

Kërkesa e Komisionerit Publik erdhi pas vendimit të KPK të cilët ndërprenë Vettingun e Llallës, pas dorëheqjes së këtij të fundit nga mundësia për të marrë një pozicion tjetër në sistemin e drejtësisë.

Llalla e dorëzoi dorëheqjen te Presidenti, por Florian Ballhysa deklaroi se megjithëse ka lënë detyrën në dhjetorin e vitit të kaluar, nuk është larguar si magjistrat dhe si i tillë ai duhet të kalojë në filtrat e verifikimit të pasurisë dhe figurës. Por sot Kolegji i Apelimit e ka rrëzuar kërkesën.

Vendimi i KPA-s për mosrihapjen e procesit të vettingut të ndërprerë me dorëheqje nga subjektet pritet të jetë i zbatueshëm edhe për rastet e tjera ku në total janë mbi 12 subjekte, përfshirë prokurorë e gjyqtarë të dorëhequr duke ndalur Vettingun. 

Në vitin e fundit të mandatit të tij, Llalla pati konflikt të hapur me ambasadorin e SHBA në Tiranë Donald Lu, duke e akuzuar këtë të fundit si person që kishte ndikuar tek ai për arrestimin e Ilir Metës dhe për mbylljen e një procedimi penal në Fier për një kompani nafte. Nga ana tjetër Lu e ka quajtur Llallën si person të korruptuar dhe që ka dashur të pengojë reformën në drejtësi.

Pas largimit të Llallës nga posti i kryeprokurorit, Departamenti i Shtetit ndaloi publikisht hyrjen e Adriatik Llallës dhe familjes së tij në Shtetet e Bashkuara, me argumentin se “ka informacione për përfshirje të tij në raste domethënëse korrupsioni”.

Ndërkohë që Llalla po hetohet nga Krimet e Rënda për disa vepra penale; “Refuzimit për deklarim, mosdeklarimit, fshehjes ose deklarimi i rremë i pasurise, interesave private të zgjedhur dhe nëpunësve publikë ose i çdo personi tjetër që ka detyrimin ligjor për për deklarim”, “Mosdeklarimit të shumave të të hollave ne kufi”, “Pastrimit të produkteve të veprës penale“ dhe “Shpërdorimit të detyrës”. 

//Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Gjermani: 11/06/2018 17:20

  Ipa fuqeshem edhe donald lu ishalla po ethote naj fjale sonte

  Përgjigju
 • zzzzzz...............z: 11/06/2018 17:14

  "O SHQIPERI TE KAM DHJ****E SE STE MORA VESH NJI HERE ".....!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Përgjigju
 • Vali: 11/06/2018 16:31

  Shtet shum i keq jemi as nuk dobehemi kurr shtet normal ishte normal qe kshu do ndodhte legena

  Përgjigju
 • Ska drejtesi: 11/06/2018 16:25

  Kurre ska per te patur drejtesi ne kete vend burdello.

  Përgjigju
 • peoples: 11/06/2018 16:19

  UU dhj****a mu ne reforme

  Përgjigju
 • Tirona: 11/06/2018 16:12

  E tmershme vodhi sa deshi katunari nga Gramshi dhe tu gezoj pa i hyr gje ne kemb.Ne per nji fatur dritash na fusin ne burg turp i madh ilace ju befshin o Zot i madh.

  Përgjigju
 • agim: 11/06/2018 15:51

  Perfundimisht bindem se nuk ka reforme ne drejtsi,pavarsisht se shpresa sskam pase sot u vertetua plotsisht. Vetem nje lufte me arme munde te ribeje ate vende.

  Përgjigju
 • Fredi: 11/06/2018 15:44

  Ke genjeu mendja nga juve se do e dorezonte Llallen tek drejtesia Rama? Llalla katundari ka ngrene dhe majtas dhe djathtas. Doni nje shembull konkret dhe te padiskutueshem? Drejtoresha e Projektit te Check Up per shendetin prej 100 milion eurosh dhe qe u fitua nga e famshmja Vilma Nushi, ishte as me pak dhe as me shume s gruaja e Adriatik Llalles. Hetimet per kete mega afere nuk u hapen kurre. E djathta qe " pergjerohet" per drejtesi nuk foli kurre per kete fakt. Kuptojeni o njetez qe fijet e merimanges se korupsionit i kane mbeshtjelle te gjithe politikanet si majtas ashtu dhe djathtas. Vetingu nuk eshte shprehje gjeometrike si shprehet dikush ketu hahaha por shprehje gjeografike, keshtu si u shpreh Bismarku per shqiperine dikur.

  Përgjigju
 • Ilo: 11/06/2018 15:35

  Te befsha vetingun dhe reformen ne drejtesi ,vetem drejtesi nuk do kete ketu merr fund pacavurja e Lu ,dolen fjalet e Spartak Ngjelese sot Rama Berisha ,Meta i bene puc reformes ne drejtesi

  Përgjigju
 • blenard: 11/06/2018 15:26

  te kam dhj*** mu ne reformen ne drejtesi helem ato para e ato gjer qe ke bere e ekan renduar mbi popuu zoti te pafte se per ligje qenkeni te forte

  Përgjigju
 • albanistani: 11/06/2018 15:25

  sepse mbas ij fshihen berisha , meta e gjithe hajdutet e shqiperise e popullit te shkret. Vzhdon shtypja por kete rradhe me embelsi

  Përgjigju
 • Hysni Kapo: 11/06/2018 15:15

  Qetesohuni, perjashtimi nga Vettingu nuk i jep imunitet perballe drejtesise.

  Përgjigju
 • Drejtesia e qelbur Shqipëtare: 11/06/2018 14:59

  Fitoi motra dhe gruaja e avokatit. Shqiperia ska per tu berë kuren e kures..

  Përgjigju
 • Drejtesia vdiq: 11/06/2018 14:37

  Me kete vendim, drejtesia ka vdekur pergjithmon.

  Përgjigju
 • Kuq e zi: 11/06/2018 14:16

  Pse duhet veting per llallen ? Ai eshte i penduar i drejtesise jo me kot e kane fshehur Pra te bashkepunosh me drejtesine dmth qe je kriminel dhe fajtor perbdryshe ske pse pendohesh per te lehtesuar denimin Pra me keq se vetingu ku gjykohesh si i korruptuar

  Përgjigju
 • Albani: 11/06/2018 14:15

  Nese dikush mshhihet nga drejtesia atehere vetvetiu tregon se ky njeri -nje ish prokuror shqiptare me emrin Adriatik Llalla s ben te kalon vetingun por ne Shqiperine E Rames duhet te jesh i korruptuar per te kaluar vetingun

  Përgjigju
 • minushe: 11/06/2018 13:59

  dmth me nje doreheqje fle I qete...VETING qenka:(

  Përgjigju
 • Sorge: 11/06/2018 13:27

  Atehere une nuk besoj se VITINGU do zbatohet edhe per politikanet Vitingu eshte shprehje gjeometrike pa vlere.

  Përgjigju
 • ilir: 11/06/2018 13:20

  po cfar pyetje eshte kjo:A do i nenshtrohet vetingut ky injoranti apo jo?SIGURISHT QE PO.se per ndryshe i bie qe te gjith ata qe jan marr ne kete pun kan lozur filma deri tani. KY DO TE BEHET SHEMBULLI I DENIMIT,,e mbani mend ,se eshte nji nga arsyet qe esht katandisur ashtu ai vend

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Ndryshe nga biznesi i vogël profesionet e lira do të tatohen, si ju duket?×

Lajmi i fundit

Mattarella hap dyert e dhomës së funeralit në Senat për Napolitanon, zyrtarë të lartë homazhe për ish-presidentin! U shua në moshën 98-vjeçare

Mattarella hap dyert e dhomës së funeralit në Senat për Napolitanon, zyrtarë të lartë homazhe për ish-presidentin! U shua në moshën 98-vjeçare