Dobësohuni duke ngrënë, ja 5 ushqimet që e zëvendësojnë palestrën më së miri

Dobësohuni duke ngrënë, ja 5 ushqimet që e zëvendësojnë palestrën më së miri

Foto ilustruese

Të gjithë duam të kemi një trup të dobët dhe kjo gjë tahsmë është e mundur. Falë disa ushqimeve që e luajnë mjaft mirë rolin e palestrës mund të keni trupin që dëshironi. Ëndrra e të gjithëve është të hanë gjithçka u pëlqen e të mos shtojnë kilogramë. Duket pak e vështirë megjithatë ka disa ushqime që i djegin kaloritë njësoj si të shkosh në palestër.

1.Salmoni

Omega-3 në salmon dhe yndyrnat e tjera që gjenden tek mishi i peshkut ndihmojnë në procesin e djegies të yndyrnave dhe të ndërtimit të masës muskulore.

2.Kosi

Ushqimet e pasura me kalcium kanë superfuqi të na hollojnë . Merrni ushqime që ju sigurojnë këtë mineral dhe metabolizmi juaj do të punojë më shpejt se zakonisht.

3.Avokado

Për një metabolizëm të shpejtë, ju duhet të mbani enët e gjakut të pastra dhe të zhdërvjellëta. Vlerat ushyqese që na siguron avokado si acide yndyrore esenciale, yndyrna monounsaturated dhe antioksidantë ju ndihmojnë për një mirëfunksionim të përgjithshëm të organizmit.

 4.Specat djegës

Djegia që ju shkakton speci djegës sinjalizon praninë e capsaicin, një kompleks që së bashku me capsiate, vendosin në lëvizje metabolizmin e si pasojë të djegë 50 deri në 100 kalori më shumë se normalisht.

5.Çaj jeshil

Studimet tregojnë se pirja e çajit jeshil mund t’ju ndihmojë të bini në peshë dhe të formoni masë muskulare njësoj sikur të ushtroheshit dy herë në javë.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Ndryshe nga biznesi i vogël profesionet e lira do të tatohen, si ju duket?×

Lajmi i fundit

 Zgjedhjet në Kukës, deri në orën 12:00 votuan 19.91% e votuesve

Zgjedhjet në Kukës, deri në orën 12:00 votuan 19.91% e votuesve