Dosja e masakrës së 2 Prillit ’91: Forcat e ruajtjes së rendit qëlluan, por protestuesit u morën armët

Dosja e masakrës së 2 Prillit ’91: Forcat e ruajtjes së rendit qëlluan, por protestuesit u morën armët

Asnjë autor nuk është zbuluar as 33 vite pas masakrës së 2 prillit 1991 ku u vranë 4 protestues në Shkodër dhe u plagosën 20 policë. Repolitix në Report tv sjell pikat kyçe të hetimeve.

-Kryesorja ka qenë grumbullimi në sheshin para komitetit të Partisë. Rreth 15.000 persona të cilët fillimisht kanë qëndruar përpara komitetit të partisë së rrethit.

-Nga forcat e ruajtjes së rendit është qëlluar me armë zjarri. Në këto momente turma është irrituar shumë dhe ka sulmuar edhe me shishe benzime e lëndë eksplozive.

-Nga hetimi del se forcave të ruajtës së rendit u janë marrë gjatë përleshjes nga persona të demonstrues armatime, pajisje mbrojtëse si: pistoleta, 70 shkopinj gome etj.

-Aktualisht nuk është zbuluar asnjë autor i kryerjes së veprave penale as të katër personave të vrarë.

 


Lajmi kryesor:

Masakra e 2 prillit/ ‘Repolitix’ sjell dokumente ekskluzive: Gramoz Ruçi i raportonte Ramiz Alisë për 4 protestuesit e vrarë në 1991


Ora 23:05
Dosja e masakrës së 2 Prillit ’91, forcat e ruajtjes së rendit qëlluan me armë, përleshje me demonstruesit
 • B.K/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

   Basha akuzon se ka aleancë PS-Rithemelimi kundër SPAK, e besoni?  ×

  Lajmi i fundit

  GOLAT/ Ndicka rrëzohet në fushë, shtyhet Udinese - Roma! Inter lë festën e titullit për në derbi, ndalen Milani dhe Napoli

  GOLAT/ Ndicka rrëzohet në fushë, shtyhet Udinese - Roma! Inter lë festën e titullit për në derbi, ndalen Milani dhe Napoli