Dosja e McGonical/ Bardhi kallëzoi Ramën, SPAK nis verifikimet! I kërkoi akt akuzën amerikane, deputeti i përgjigjet

Dosja e McGonical/ Bardhi kallëzoi Ramën, SPAK nis verifikimet! I kërkoi akt akuzën amerikane, deputeti i përgjigjet

Gazment Bardhi dhe SPAK

Më 24 janar deputeti Gazment Bardhi depozitoi në SPAK një kallëzim për nisje të hetimeve ndaj Kryeministrit Rama për ato që ai i cilësoi si lidhje me ish zyrtarin e lartë të FBI-së, Charles McGonigal, duke thënë se ky i fundit është korruptuar nga Rama për të sajuar lobimin e PD-së me paratë ruse.

Por SPAK i ka kthyer sot përgjigje Bardhit duke i kërkuar vënien në dispozicion të materialeve fillestare të drejtësisë amerikane që ai i ka përmendur në kallëzim disponohen prej tij. Në shkresën e drejtuesit të SPAK Altin Dumani kërkohet vënia në e akt-padisë së Zyrës së Prokurorit të Distriktit të Kolumbias, datë 15.09.2022.

Ndërsa pasdite deputeti i është përgjigjur kësaj letre, duke shprehur besimin në hetimin e plotë të çështjes. 

Bardhi ka thënë në lidhje me këtë padi se ajo që ka bërë Rama është akti më i rëndë që ka ndodhur në këto 30 vite në marrëdhëniet mes SHBA-ve dhe Shqipërisë. Nëpërmjet një shkrimi në facebook, Bardhi bën me dije se i është drejtuar SPAK-ut duke i kërkuar nisjen e hetimeve për organizatë kriminale që sipas tij drejtohet nga kryeministri Edi Rama.

Shkresa e SPAK për Bardhin

(Kliko këtu për kërkesën e Bardhit për nisjen e hetimeve për Edi Ramën)

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 17:38
Çështja ‘McGonigal’, Bardhi i përgjigjet SPAK, dorëzon akt padinë e prokurorisë amerikane

1675165796_page.jpg

Deputeti Gazment Bardhi i ka kthyer përgjigje Prokurorisë së Posaçme e cila përmes një letre i kërkoi akt padinë që kishte përmendur në kallëzimin e bërë për nisjen e hetimeve për Ramën.

Bardhi në letrën e tij thotë se ka dorëzuar akt padinë dhe shpreh besimin në zbardhjen e kësaj çështjeje.

K.T./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • aleksadros: 31/01/2023 19:26

  yyyy plera 30 vjet vetem na mashtruar bajga

  Përgjigju
 • redi: 31/01/2023 15:34

  Kerkesa e SPAKU -t per sjelljen e provave nga Gazmed Bardhi eshte e drejte juridike ,pasi ai ka bere padine.Ne rast se konstatohet qe Rama NUK ka as nje lidhjen pr Jane fantazipolitike te Bardhit me shoke ,kjo do sjell dhe humbjen e atij pak morali politik qe i ka ngel opozites se mashtrimeve dhe humbjen katadtrofale ne zgjedhje

  Përgjigju
  • ???: 31/01/2023 18:34

   Padia eshte mjet juridik procedural ne te drejten civile, ndersa Kallzimi penal eshte detyrim ligjor i kujtdo qe vjen ne dijeni te nje vepre penale te njoftoje organin kompetent-prokurorine. Madje "kompetenti" nuk ka nevoje per kallzime per fakte publike penale si rasti i aferes kriminale Rama-McGonigal. Meqe veprat penale jane te fresketa, te kater viteve te fundit ashtu si dhe hetimi i FBI, dhe patur parasysh se sa me pasion Dumani ka shpalosur ne publik luften kunder korrupsionit dhe krimit te organizuar, nese do zgjidhej ne krye te SPAK, kjo afere eshte deshmia me e forte e hipokrizise se tij dhe struktures qe drejton. Pasiqe ne vend te hetonte kryesisht, shkarkoje pdf nga DoJ minimalisht, dhe profesionalisht te kerkoje DoJ dosjen hetimit sa i perket pjeses se Shqiperise dhe shtetasve Shqiptare te cilet me gjasa kane kryer krime ne Shqiperi, ai sic thote populli punon sipas sloganit "prit gomar te mbije bar". Dhe sigurisht, duke ndjekur keshillen e zonjes Kim "edhe bar te haje" dhe hetime hic te mos beje kunder estabilishmentit politiko mafioz te Rama.

 • TA RRASI: 31/01/2023 14:10

  O geg o hajdar ai që bēn kallzimin sjell dhe faktet që në ba_ të ktyre fakteve bëhet dhe kallziml po sikur të dalin dhe nja 100 të tjer e të bëjn kallzime të ndryshme për Edi Ramën duhet SPAKU të gjej faktet o geg IDJOTI e ku ti gjej e çfar të gjej. Në çdo vënd tē Botës vetëm fakti njifet. Ku i ka faktet Gazmend gei e çfar faktesh ka ? E ti o geg hajdari thua ti gjej Dumani o geg aman amani. O çe ka gjet Shqiprin me tipa si gega e shega Salinjanit që bënte salinjanin me traktoristin kur ishte e martuar me dy fmi.

  Përgjigju
 • titi: 31/01/2023 13:47

  ta hetoj i pa fajshem do dali

  Përgjigju
 • Geg: 31/01/2023 13:26

  Lajmini dites! Na mungoka "bashklidhja" pra dokumenti "Indictment" i DoJ. A thua ka nevoje per kallzim SPAK! Ajo sikur duhet ta kishte me "proaktivitet", dhe nise hetimin "kryesisht", ashtu sikur hapen neper konferenca apo trainime, bazuar ne raportime te medias etj. Por ndersa ka nje akuze te prokurorise federale te SHBA, Kim Dumani i SPAK kerkon "dokumentin" nga kallzuesi - le ta ndihmojme pak: https://www.justice.gov/usao-sdny/press-release/file/1563476/download

  Përgjigju
  • Geg: 31/01/2023 23:41

   Patronazhist Ben10, teper reflektiv i standartit mediokrritar Ramist. Ne fakt, asgje nga ato qe ai rendit nuk jam: as jurist a prokuror etj. Sepse njshtu si thot dhe mentori patronazhist Rama, nuk ka nevoje njeriu as per diplome dhe asgje- mjaftojne mesimet e ghyshes... Vetem se me ket shprehjen "e drejte ligjore nderkombetare" sipas mesimeve se gjyshes, nje ose makar dy nga kualifikimet e Nolit i shkon me se miri keti tipit ose skuadres se tij: Pyke /+Dallkauk!

  • Ben10: 31/01/2023 13:46

   paske hup per hetues o GEG! si rraca e shume qishpetarve je dhe jurist dhe avokat dhe prokuror dhe njehes i mire i te drejtes ligjore nderkombetare, me nje llaf gjithollog! po ne te kujtohet "i teti ne bronx" (ne e ke pare, mbase do kish qene mikroskopik duke u mbajtur fort nga nje testikul ne tjetern, per te mos vajtur dem) ka nje shprehje aty... nga i madhi kadri rroshi..shikoje ne google dhe do e marresh vesh, O GEG!

 • pirro prifti: 31/01/2023 13:19

  Ky Bardhi e meritoka fjalen kokerr injoranti.

  Përgjigju
 • Rei: 31/01/2023 13:01

  SPAK-u nuk eshte mjaft i afte per te gjykuar ceshtje,mos harxhoni kohe me Ramen por vazhdoni e merruni me njerez si Saliu

  Përgjigju
 • TA VE LALA SONE: 31/01/2023 12:50

  O Gazmend Ziu SPAK të ka folur qart çfar dekumentash e ça fakte ke ti mor derdimen ? Apo ti lëshon një tymuse në ajër e SPAKU do meret me idjotizmat e juaja. Amerika ska thēn një çerek fjale për Edi Ramën apo ka frik Amerika nga Edi Rama. Po keni ju turp ? Po keni ju din e iman o Gazmend Ziu që bēni kto lojra të shëmtuara ?

  Përgjigju
  • Mara emigrante ne Itali: 31/01/2023 17:27

   Nuk duhet te hetohet edhe ky gaz bardhoshja per strukturat qe ngriti gjasme per te ruajtur votenku ngeli i vrare nje person ?pse nuk meret spaku (kaps )me bardhoshen ? Pastaj thone qe i ka kapur Efi ,o parti fashiste ju duhet te shkoni te gjithe ne burg per ato te keqia qe i keni bere vendit cfar tju permendesh me pare o faqe zinje o kerma .

  • Franci: 31/01/2023 14:24

   Ky Gazi jo vetem pederast por qenka dhe injorant.

 • Sondazhi i ditës:

  PS pritet të rikandidojë shumicën e kryebashkiakëve aktualë, si mendoni?×

Lajmi i fundit

Dy fitore në 26 javë, skuadra e La Liga-s shkarkon trajnerin

Dy fitore në 26 javë, skuadra e La Liga-s shkarkon trajnerin