Dosja/ Kastriot Guri: Ilir Meta më ka vjedhur 740 hektarë prona në Berat, i shfrytëzon për mermer, fshihet pas Muharrem Berishës e Nexhip Xhajës

Ecën me vështirësi, jo për shkak të moshës, edhe pse ka 71 vite mbi supe. Që nga viti 2006 dhe deri më sot, Kastriot Guri nga Mëlova e Beratit, kërkon në dyer e drejtësisë pronat e trashëguar brez pas brezi, për të cilat thotë se ia zaptuar Ilir Meta për t’i shfrytëzuar për gurore. Guri thotë se Ilir Meta i ka zaptuar dhe kërkon t’i vjedhë në bashkëpunim me gjyqtarë e prokurorë të korruptuar, 740 hektarë prona, pyje dhe kullota, në fshatin Mëlovë të Beratit, me qëllim shfrytëzimi për biznesin e mermerit. 

Kastriot Guri akuzon Ilir Metën së fshihet pas kompanisë ‘Stone Production’, e cila shfrytëzon pronat e tij për mermer, përmes të besuarit të tij Muharrem Berisha dhe Nexhip Xhaja, përfaqësues të kompanisë në periudha të ndryshme, bazuar në dokumente përfaqësimi. Në vitin 2015, siç edhe e vërtetojnë këto vendime, Kastriot Guri fitoi në formë të prerë të drejtën e njohjes, kthimit dhe certifikatën e pronësisë, si një nga trashëgimtarët e 740 hektarë prona. Por, në skenë doli sërish kompania ‘Stone Production’, e cila bëri një kallëzim penal në Gurit për falsifikim dhe mashtrim, duke vënë në lëvizje Prokurorinë e Beratit, e cila bllokoi pronën dhe kërkon dënimin e Kastriot Gurit. 

Teksa pret vendimin e gjykatës për të gjithë krtë kurth që sipas tij i ka ngritur Ilir Meta me kompaninë e mermerit, Kastriot Guri ka një mesazh për drejtësinë. Guri tha se beson në investimin e Perëndimit në Shqipëri dhe tek reforma në drejtësi. Guri paralajmëroi se po mbledh prona rreth korrupsionit të dyshuar të Ilir Metës, Muharrem Berishës, Nexhip Xhajës, prokurorëve dhe gjyqtarëve, për të referuar një dosje në SPAK. 

Në vitin 2010, ish ministri Dritan Prifti, akuzonte Ilir Metës së fshihej pas guroreve në zonat e Beratit, duke nxjerrë në skenë njerëzit e tij të besuar. Prifti, dikur një nga njerëzit më të besuar të Ilir Metës, akuzonte këtë të fundit e kishte fshehur pallate, rrjete dyqane dhe miliona euro.

M.Q./G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Alfons: 21/09/2022 09:39

  Hajduti i vjedh hajdutit i thone kesaj,nja 2/3 pronare sj ty te kishim dhe ne te tjeret ngelnim pa varrosur se aq tok ka shqiperia e shkrete.

  Përgjigju
 • Shaqo: 20/09/2022 22:44

  ...dakort qi i shfrytezon Ilir Meta, po ti or zoteri ku i gjete 74o ha prona ne male? Apo mos valle Meta i kaloi ne emer tend per t'i shfrytezuar me pas per vete? Dukesh i pabesueshem per kete pronesi.

  Përgjigju
 • Uee: 20/09/2022 21:49

  Jo vtm ne berat po edhe ne shkoder

  Përgjigju
 • Bobo: 20/09/2022 20:53

  Shkerdhate burre paska qene hale mutit.

  Përgjigju
 • DYRDYL ABDELAZIS REXHEP BULE LAKA [ KEPI ]: 20/09/2022 18:56

  O Ilir Metaj po të mblidhet litari o Like fshatari. Usa të ka fut në reth të kuç o Ilir Metaj e keç e ke punën o Iliri sumës.

  Përgjigju
 • BENI: 20/09/2022 18:31

  TE PASKA MARRE SHPIRTIN O NJERI I MIRE,,,,KUR TE KALOJE ILIR META-J ATY AFER TOKAVE TE TUA ,,,MERR NJE GUR TE MADH APO NJE SHKEMB DHE LESHOJA KOKES TE SHKOJE NGA KA ARDHUR,,,NUK MERR VESH NDRYSHE KJO LLOJ RRACE HAJDUTI.....

  Përgjigju
 • Emigranti: 20/09/2022 17:26

  Po ky ka qene beu fshatit apo pashai beratit qe paska trasheguar kaq shum toka Por megjithata po qene te tijat le ti gezoj po ja dhane grabitqaret

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  A mendoni se vendosja e fashës 800 kWh do të sjellë kursim të energjisë?×

Lajmi i fundit

Nga rrëmbimi i djalit të gazetarit te grabitja e pajisjeve me vlerë 300 mijë euro, kush është shqiptari që u fut në botën e krimit prej xhaxhait

Nga rrëmbimi i djalit të gazetarit te grabitja e pajisjeve me vlerë 300 mijë euro, kush është shqiptari që u fut në botën e krimit prej xhaxhait