Drafti i PS/ Meta: Hapni listat 100%! Boll e degraduat Kuvendin o shakaxhinjtë e 'integrimit'! Dhe një asamble kooperative ka qenë më e përgjegjshme

TIRANË- I ashpër ka qenë reagimi i presidentit Ilir Meta, lidhur me draftin e propozuar nga PS-ja për hapjen e listave. Për kreun e shtetit, propozimi i socialistëve nuk është një hapje e listave në masën 100%.  Duke i quajtur me nota ironie "shakaxhinjtë e integrimit", Meta nuk i ka kursyer kritikat për Kuvendin, sipas së cilit "edhe një kooperative ka qenë dikur shumë më e përgjegjshme".

"Hapini listat për qytetarët që të zgjedhin pas 12 vjetësh më në fund deputetët. Hapini 100 për qind! Mjaft e degraduat Kuvendin kështu, se edhe një asamble kooperative ka qenë dikur shumë më e përgjegjshme. Shqipëria ka patur parlamentarizëm të shkëlqyer 100 vite më parë o shakaxhinjtë e "integrimit", shkruan Meta.

Ditën e djeshme socialistët bënë publike draftin për hapjen e listave. Fillimisht do të jetë një listë bazë kandidatësh e përpiluar nga partia, më pas do të bëhet rirenditja dhe në rast se një kandidat poshtë "vijës së kuqe" ka arritur të sigurojë më shumë vota atëherë ai do të ngrihet një numër më lart në renditje, duke spostuar më paraardhësin. Një grua nuk mund të zëvendësohet me një burrë, duke bërë kështu që të ruhet kuaota gjinore.

Edhe për opozitën jashtparlamentare kjo nuk është një hapje 100% e votave, por një mashtrim i kryeministrit Edi Rama.

B.K./r.k./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  7 dite para zgjedhjeve, a ju janë ofruar para ose favore në këmbim të votës?

Komento

Komente

 • kastrioti: 20/09/2020 10:36

  ILIR DUCE FLORIRI QE DUHET TE NXIRRET ME SHKELMA NGA PRESIDENCA. ESHTE FAMILJE KRIMINALE.

  Përgjigju
 • Lalka i Radanecit: 19/09/2020 17:36

  Eshte nje kenge ketej nga ne ... me sqepar te hapsha varrin...e ty te hapshin ishalla nje po ... 7 pashe te thelle

  Përgjigju
 • O Koke Lope: 19/09/2020 17:04

  O Like mavria nga te shkon lopa nuk te shkon dhia... si sorre e plagosur nder tela ta ka nxi jeten Monik baxhella

  Përgjigju
 • O tej: 19/09/2020 16:54

  Pse te djeg o Metmuti o hajduti?

  Përgjigju
 • meri: 19/09/2020 14:07

  Pse nuk e beri Ilir Meta hapjen e listave ,kur ishte K.Minister apo K.Kuvendi ??? Ilir Meta ,Kuvendin e ktheu ne BURDELLO kur ishte K.Kuvendi,duke lejuar Berishen te fliste ç'far i vinte nga goja,nuk la femer e meshkuj pa pergojuar,kurse Meta argetohesh,duke i'u justifikuar qe e kishte pike te dobet,dhe Berisha mund te bente ç'far te donte ne Kuvend:

  Përgjigju
 • F-35: 19/09/2020 14:06

  O Like shakaxhiu, c'na i kujton ato kohe te largeta me asamble kooperativash! Ne na keputi malli per historite e vona me Kuvend pa breke e pa cizme!

  Përgjigju
 • Veri: 19/09/2020 14:04

  Kot e ke o president legen ,,ne burg do ngordhesh bashke me saliun...

  Përgjigju
 • HAJDUTI KARAGJOS: 19/09/2020 13:56

  KUR FLET NJË NJERI SI HAJDUTI ILIR PIS META PËR DREJTËSI DHE PËR REGULL HAPU DHE DHE FUTU O ILIR PIS META. MJER SHQIPTARËT SA TË DËNUAR JAN KUR NJË KARAGJOZ HAJDUT ËSHTË PRESIDENT. MJER SHQIPTARËT PËR MONSTRA TË TILLA KARAGJOZËSH.

  Përgjigju
 • Papi: 19/09/2020 13:48

  Edhe sikur 7% te behet 14 ne kete pike ka te drejte,hapja e listave 100% ku kanditatin e zgjedh partia te ben me u shkri gazit, lista e hapur eshte ajo qe kandidatin e zgjedh baza nga perbersit e saj. ceshte kjo nje zone zgjedhore duhet te zgjedhe me doemos nje femer edhe pse ne gjirin e saj ska asnje ose nuk eshte e duhura apo e preferuara cjane keta mashtrime

  Përgjigju
  • Endri: 19/09/2020 18:57

   Keshtu qe like hajduti rdhe ne kete rast ngre pluhur

  • Endri: 19/09/2020 18:55

   O Papi, ne te dyja rastet partia i zgjedh kandidater. Ndryshimi eshte qe me lista te mbyllura nese partia ka fituar 5 mandate sipas numrit total te votave, 5 te paret e listes zgjidhen automatikisht. Me listat e hapura, nese partia ka arritur te siguroje 5 mandate nga numri total i votave si parti, atehere renditja e 5 fituesve del nga numri i votave qe secili kandidat ka marre personalisht.

 • Trimi: 19/09/2020 13:32

  Ky pis stazh që ka një jet të tërë aty na flet për integrim. Maskara! I poshtër! Po si nuk paska një prokuror me këllëqe dhe gjukatës të ndershëm që t’na i qërroj kët plehrën. Mjaft më!

  Përgjigju
 • Rahman Gashi: 19/09/2020 13:29

  Ca gallate like floriri

  Përgjigju
  • I Rahman!: 19/09/2020 16:56

   Like ngjyre i atij m ....qe hane pulat

 • Bakiu: 19/09/2020 13:23

  Kur jep mend dhe like 7%. Ka me te larte perqindjen se integitetin

  Përgjigju
 • Xxx: 19/09/2020 13:20

  Po te ishte koha e kooperativave as puntor ne komunale nuk do te ishe fytyre e poshter...

  Përgjigju
 • Nik: 19/09/2020 13:16

  Nxirr leket e korrupsioti dhe te floririt qe vodhe o shakaxhi i peshtire !!!

  Përgjigju
  • 7io: 19/09/2020 18:19

   Per hir te Rexhepi ne noj dtalle lopesh ne Cepan edhe mundej

 • Noli: 19/09/2020 13:02

  Iku per lesh Likja. Mbahu Like se burgu pr burra eshte.

  Përgjigju
  • Emigranti: 19/09/2020 16:05

   President i degraduar .

  • bedri: 19/09/2020 13:58

   Ku e njeh kooperativen ky presidenti apo e ka me te degjuar.×

Lajmi i fundit

John

'T'iu merrni të keqen patronazhistëve', Meta i përgjigjet Ramës: Mos dëgjoni kryefuksin, koha e tij ka mbaruar! Më 25 prill rivendosim demokracinë