Duhet t'i dini patjetër...Çfarë thotë mënyra se si ju flini gjumë për marrëdhënien tuaj

Duhet t'i dini patjetër...Çfarë thotë mënyra se si ju flini gjumë për marrëdhënien tuaj

Foto ilustruese

Studimet e fundit kanë treguar një fakt shumë interesant: Çdo ndryshim në marrëdhëniet e një çifti të dashuruar ndikon menjëherë në pozicionet që partnerët marrin në gjumë.

Duhet theksuar se këtu nuk bëhet fjalë për pozicioni që ata marrin para se të flenë gjumë, por mënyra se si ato flenë gjatë natës dhe zgjohen në mëngjes.

Për më tepër, ju sjellim në vëmendje disa shembuj.

Pozicioni "Përqafimi i muajit të mjaltit"

Ky pozicion ka tendencë të ndodhë nëse çifti sapo ka filluar të takohet. Pozicioni është gjithashtu i popullarizuar në mesin e çifteve të martuara nëse jeta e tyre familjare është ende pasionante dhe plot butësi dhe dashuri.

Pozicioni i 'Dialogut'


Ky pozicion është shumë i zakonshëm në mesin e atyre partnerëve që mbajnë një lidhje të fortë mes njëri-tjetrit, por ende duhet të kalojnë më shumë kohë së bashku dhe të komunikojnë më shpesh.

Pozicioni 'Shikimi i Yjeve'


Të dy partnerët flenë në shpinë. Zakonisht, një person është i shtrirë në shpinë, ndërsa tjetri mbështet kokën mbi shpatullën e partnerit, duke e bërë atë më të varur. Ky çift ka një kimi të shkëlqyer, por ndonjëherë njëri prej tyre e ka paksa të pakëndshme të një lloj varësie (duke u bazuar në llojin e pozicionit).

Pozicioni 'Djepi i të dashurës'


Ky pozicion është shumë i ngjashëm me atë të mëparshëm, megjithëse është shumë më intim. Kjo është shumë e zakonshme në mesin e çifteve që nuk kanë frikë të tregojnë vazhdimisht ndjenjat e tyre; ata janë shumë të butë dhe kujdesen shumë për njëri-tjetrin. Pozicioni zakonisht do të thotë që burri është më shef dhe dominues në marrëdhënie.

Pozicioni 'Të dua'


Këta çifte janë zakonisht shumë të lumtur dhe i shijojnë vërtet marrëdhëniet e tyre. Pozicioni pasqyron respektin reciprok të hapësirës personale. Dhe të pasmet e tyre prekëse janë më shumë provë se është shumë e rëndësishme për ta të ndiejnë praninë e partnerit pranë.

Pozicioni "Liria"


Ky pozicion mund të tregojë se një çift shkoi në shtrat menjëherë pasi kishin një grindje të madhe. Megjithatë, ekziston një shpjegim alternativ: të dy partnerët janë ndoshta individë shumë të pavarur, të përqendruar tek vetja, të cilët kërkojnë shumë hapësirë ​​personale.

Pozicioni "Mbreti i shtratit"


Në këtë rast, sjellja e tyre në marrëdhënie është shpesh shumë egoiste, gjë që reflektohet në zakonet e gjumit.

B.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Në Shqipëri do të prodhohen municione për Ukrainën, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Elon Musk padit OpenAI dhe Sam Altman për keqpërdorim të Inteligjencës Artificiale

Elon Musk padit OpenAI dhe Sam Altman për keqpërdorim të Inteligjencës Artificiale