Dukagjin/ Memorial në kujtim të 7 martirëve katolikë! Familjarët: Bënë qëndresë të jashtëzakonshme

Shtatë martirë të kishës katolike kanë tashmë memorialin pranë kishës së fshatit Breg Lumi në zonën e Dukagjinit.  Në ceremoni morën pjesë Arqipeshkvi i Dioqezës Shkodër Pult Monsinjor Angelo Massafra, kryebashkiaku i Shkodrës, Benet Beci dhe banorë të zonës.

Fillimisht është mbajtur mesha e shenjtë në kishën e fshatit e drejtuar nga Arqipeshkvi Massafra i cili në fjalën e tij para besimtarëve u ndal tek mesazhi i faljes dhe rëndësia që mbartin figurat e martirëve të kishës katolike shqiptare.

Ndërsa kryebashkiaku Beci premtoi mbështetje për banorët e zonës së Dukagjinit.

“Është monument që na bën të kuptojmë se nga kemi ardhur dhe ku do shkojmë”, tha më tej ai.

Familjarët e martirëve thanë se vepra është realizuar nga skulptori Zef Muri me kontributin financiar të dy familjeve nga Dukagjini që jetojnë në SHBA.

“Kemi emocionon ne si familjarë. Qëndresa e tyre ishte e jashtëzakonshme”, tha Ndoc Ashta, pasardhës i Gjelosh Lulashit.

At Çiprian Nika, At Benardin Palaj, At Gjon Shllaku, At Gasper Suma, Dom Dede Plani,  Dom Lazer Shantoja dhe Gjelosh Lulashi në gjysmën e dytë të shekullit të kaluar u persektuan dhe u vranë nga regjimi komunist. NË 2016 janë shpallur martirë nga Papa Francesku.

SI.E./E.H/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • . Kiri: 27/09/2023 19:38

    U bo inagurimi i martireve sot para dreke !Mbas dreke vriten dy?

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Jeni dakord me nismën e Kishës Katolike për ndalimin e simboleve komuniste?×

Lajmi i fundit

Eduard Zaloshnja: Çështja “Himara” mund të ishte zgjidhur qysh më 14 maj…

Eduard Zaloshnja: Çështja “Himara” mund të ishte zgjidhur qysh më 14 maj…