Dy trena në Zvicër dalin nga shinat, plagosen disa persona

Dy trena në Zvicër dalin nga shinat, plagosen disa persona

Treni i rrëzuar në Zvicër

Dy trena në Zvicër kanë dalë jashtë shinave gjatë ditës së sotme duke shkaktuar disa të plagosur në bord, numri i të cilëve nuk është saktësuar. Dy trena rajonalë dolën nga shinat të premten vetëm disa kilometra larg njëri-tjetrit dhe me një distancë kohore prej gjysmë ore.

Një prej trenave është rrëzuar në Lussertz dhe treni tjetër në rajonin administrativ Bern-Mittelland në Kantonin e Bernës.

Sipas policisë, aksidenti në Lussertz ka ndodhur rreth orës 16:30 ku disa prej vagonëve të trenit kanë dalë nga shinat. Seksioni i hekurudhës u mbyll, ndërsa në vendin e ngjarjes mbërritën zjarrfikësit dhe ambulanca.

Aksidenti i dytë ndodhi pak para orës 17:00, ku një pjesë e trenit u përmbys. Ekipet e shpëtimit shkuan në zonë, ku frynin erëra të forta, për të ofruar ndihmën e parë.

Vihet re se një valë e motit të keq po godet Zvicrën, pasi erërat e stuhishme po përfshijnë disa zona. Shpejtësitë e erërave ka arritur shpejtësi deri në 122 kilometra për orë.

Që nga mëngjesi, shërbimi meteorologjik i Zvicrës ka regjistruar më shumë se 5000 goditje të rrufeve.

B.V/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Tensionet në Kosovë, si e vlerësoni qëndrimin e ndërkombëtarëve?×

Lajmi i fundit

Tensionet në Serbi, Macron dhe Scholz nesër takim të ndara me Osmanin dhe Vuçiç në Moldavi

Tensionet në Serbi, Macron dhe Scholz nesër takim të ndara me Osmanin dhe Vuçiç në Moldavi