'Një lokal me qira, një BMW, 2 bote nafte..." Lulzim Berisha deklaron pasurinë në OFL: 'S'kam prona në emrin tim'. Spak do t'i verifikojë

TIRANË - Një ditë pasi mori me shkrim kërkesën për të deklaruar pasurinë e tij, Lulzim Berisha i ka dorëzuar Operacionit Forca e Ligjit formularin e vetëdeklarimit. Ai kishte 48 orë afat për ta dorëzuar formularin, por e ka bërë këtë brenda 24 orëve.

ReportTv mëson se Lulzim Berisha i pyetur për pasuri tokë apo prona të paluajtshme në emër të tij është përgjigjur se nuk ka asnjë dhe për këtë ka depozituar edhe një vërtetim nga Zyra e Kadastrës Durrës ku rezulton se ai nuk është pronar.

Në deklaratën e pasurisë së tij, Lulzim Berisha sqaron se zotëron një bar kafe me qira, autobote që furnizon me karburant anijet e portit, një makinë dhe aksione në kompaninë që ka në bashkëpronësi me motrën e tij, të gjitha sipas tij, të ligjshme dhe me dokumentacion përkatës.

Tashmë, bashkë me formularin dhe dokumentacionet e tjera të nevojshme mbi të cilat OFL ka ngritur dyshime për pasuri të pajustifikuar të Lulzim Berishës, Operaciaoni Forca e Ligjit do t'ia dorëzojë SPAK-ut, ku brenda 15 ditëve duhet të shqyrtojë kërkesën dhe t'ia dërgojë gjykatës, e cila ka gjithashtu 15 ditë kohë për të marrë vendim nëse duhet dhënë ose masë sekuestroje për pasuritë e Lulzim Berishës, ,ish-kreu i bandës së Durrësit. Sipas aktit normativ Anti-KÇK, në jo më shumë se 6 muaj Gjykata Speciale duhet të vendosë për konfiskimin ose jo përfundimtar të tyre.

Për Lulzim Berishën, struktura e OFL-së thotë se në 2016 u dënua me burgim përjetë për disa vepra penale, grup të strukturuar, trafik droge dhe pastrim parash, por në 2016 Apeli i Durrësit e liroi me kusht

Sipas aktit normativ, në vetëdeklarim, Lulzim Berisha duhet të ketë shprehur: burimet e ligjshme të sigurimit të pasurive; shkakun e posedimit dhe përcaktimin e masës të së drejtës apo interesit të ligjshëm që gëzon mbi pasuritë, objekt shqyrtimi;  sqarimin e mënyrës së fitimit të pasurisë (në veçanti burimin e të ardhurave në rast shitblerjeje); përcaktimin nëse pasuria ka bashkëpronarë ose është në përdorim të të tretëve apo këta përfitojnë prej saj nënjë mënyrë tjetër; të ardhurat e ligjshme vjetore; çdo informacion tjetër lidhur me pasurinë.

ReportTv siguron ekskluzivisht pyetjet të cilat i dërgohen personave të konsideruar pjesë e krimit të organizuar që do duhet të justifikojnë pasuritë e tyre për efekt të aktit normativ për goditjen e aseteve të tyre, njohur ndryshe si Operacioni Forca e Ligjit.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 17:14
Zbardhet deklarata e pasurisë së Lulzim Berishës: Kam vetëm një lokal me qira, një BMW, 2 bote nafte dhe aksione në kompaninë e motrës

Zbulohet pasuria që Lulzim Berisha ka deklaruar në plotësimin e formularit që iu dorëzuar para 24 orëve nga forcat speciale të Operacionit 'Forca e Ligjit'. Në formular, Berisha deklaron se nuk ka asnjë pasuri të paluajtshme të regjistruar në emrin e tij, për shkak se ato i janë konfiskuar nga shteti me vendim gjykate në 2010, por deklaron se zotëron një bar kafe me qira, autobote që furnizon me karburantë anijet e portit, një makinë dhe aksione në kompaninë që ka në bashkëpronësi me motrën e tij.

Në formular, Berisha deklaron se zotëron:

-Një bar kafe, të cilin e ka me qira që prej 5 janarit 2018

-Dy autoboteve që furnizon me karburant anijet në port

-Një makinë tip BMW të blerë 1 milion lekë të reja në 2019

-40 % të aksioneve në kompaninë REJAN, të cilën e ka në bashkëpronësi me motrën e tij Luljeta Berisha dhe Enkejleda Shoshi, e cila merret me furnizimin me karburant të anijeve të peshkimit.

Në formularin e dorëzuar, Lulzim Berisha cilëson se këto pasuri i ka të ligjshme dhe me dokumentacion përkatës.

G.M./xy/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • top channel: 06/02/2020 01:02

  KY berisha duhej te ishte ne burg perjete,,,keta I cojne formulare per te plotesuar,,,c'fare qeverie ,,,Q.DH.L....[QEVERI E DHJERE LESHI]]…..

  Përgjigju
 • Durrsaku: 05/02/2020 22:11

  Qe Lul Berisha ka 2 Zodiaket dhe Blu Starin ne Durres e di dhe Ard Daullxhiu...Range Roverin e blindum e ke t plakut Lulo? Hetoni Luljeten, motren e Lulit se n emer t asaj jan t gjitha

  Përgjigju
  • Qorri: 06/02/2020 14:20

   O plak i ka lenti zodiaket jo luli. I ka ndar pronat luli me lentin nuk i kan me te perbashketa. Lenti eshte koka kryesore nuk eshte me luli.

 • Nar murati: 05/02/2020 18:20

  O Kuriozi e njifke mir kshu qe po ke b... thuje tamam qe del me roje neper durres dhe ka makin te blindume po ka shum prona dhe apartamente qe nuk i ka von ne emer te vet. Spaku dhe ofl thjesht i cekën icik k.... asigjo nuk do i bojn. Po ne durres ke Tan Qorrin qe ka bo kerdin me droge dhe tani eshte kthy biznesmen, pse nuk merer edhe me ate ofl.

  Përgjigju
  • Prap kuriozi.: 05/02/2020 19:11

   Po KY tan qorri kush eshte se nuk è kam degjuar. Prej durresi eshte apo I ardhur? Eshte I forti i durresit KY tan qorri?

 • albani: 05/02/2020 16:21

  I kam ne emer te plakes...

  Përgjigju
 • Tani sanijes: 05/02/2020 15:39

  Po bmv e blindume ne emer te kujt e ke ven se tka pa gjith durrsi qe leviz me blindim.

  Përgjigju
  • Teri 2: 06/02/2020 13:15

   E ca ka qe Jane cam. KY I ka dhene provat. Jo 1 po ka zhduk me qindra o bobi. Ka grup 100 here me te fuqishem. Pyet nje here mire o lale. Mos rri vetem ne shijak po dil dhe ktej nga durresi e pyet.

  • Shijak: 06/02/2020 08:05

   Po e ruajn avdulet per kt o mik dhe nje qe i qelloi kan 13 vjet e zhduken jan super gango dhe te shumt ne nr mbi te gjitha jan çam jo shaka apo si njeh çamet

  • Teri: 05/02/2020 22:01

   O shijak eshte para atyre. Eshte 1 sot per sot. Nuk i afrohen dot Ata. Dhe Ata Jane po mbrapa ktij

  • Shijak: 05/02/2020 20:32

   Mbas avdulve normalisht nr 1

  • Per tanin: 05/02/2020 20:29

   O tani sanijes po ku je mer trim hahaha

  • Qorri: 05/02/2020 20:07

   O kuriozi bmw-ja e blinduar e 2019 i ka ber 10 milion lek te vjetra pra. Nuk del me roje del i vetem po ka te shperndame ushtrine e tij neper cdo cep te durresit. Gjithsesi sot per sot mbetet numri 1 ne durres dhe i paarritshem nga kto milingonat qe dun me u bo si ai

  • Kuriozi: 05/02/2020 17:26

   Po KY thote qe ka BMW 10 milion leke te vjetra. Ka dhe makine te blinduar? Ne emer te kujt e ka? Del me roje ky apo I vetem neper durres?

 • Sondazhi i ditës:

  A duhet që ndërkombëtarët të ushtrojnë më shumë presion ndaj Serbisë?×

Lajmi i fundit

McCarthy zotohet se do t’i mbijetojë përpjekjeve për ta larguar nga drejtimi i Dhomës së Përfaqësuesve

McCarthy zotohet se do t’i mbijetojë përpjekjeve për ta larguar nga drejtimi i Dhomës së Përfaqësuesve