E akuzoi si ‘agjent të Serbisë’, Frrok Çupi kërkesë Komisionit Hetimor për ballafaqim me Metën: Të më paraqesë prova

Presidenti Ilir Meta dhe analisti Frrok Çupi

Pasi presidenti Ilir Meta e ka akuzuar gazetarin Frrok Çupi si ‘agjent i Serbisë’, ky i fundit ka paraqitur në Komisionin Hetimor, një kërkesë në lidhje me akuzën e Presidentit.

Çupi kërkon nga Komisioni që ‘Presidenti i Republikës të paraqesë prova mbi veprimtarinë e tij që sipas tij është ‘agjenturore në shërbim të Serbisë’. Por nëse nuk paraqet prova, shkruan gazetari, atëherë ‘kërkesa e tij të administrohet si një kallëzim për shpifje’ ndaj Presidentit.

Në këtë mënyrë çupi thekson se sipas tij ‘Presidenti është përfshirë publikisht në sulme personale, aq më tepër kur sajon dhe shtrembëron të vërtetën’. Ai thekson se sulmi i Presidentit ndaj tij kryhet ‘për shkak të profesionit si gazetar’ dhe se Presidenti sulmon këdo dhe çdo opinion që nuk i vjen për shtat".

Po në këtë shkresë drejtuar Komisionit Hetimor Parlamentar, gazetari Çupi deklaron se pas sulmeve të Presidentit, ndjehet ‘i pasigurt për jetën e tij dhe të familjes’,  dhe kërkon mbrojtje nga shteti.

“Tashmë nuk jam në gjendje që i vetëm të mbrohem nga njerëzit afër Metës, nga ‘nacionalistët’ e shtyrë prej tij, nga elementë të tjerë kriminalë ose të dobët mendërisht që frymëzohen lehtë nga fjalët e presidentit për vepra të dhunshme’, shkruan Frrok Çupi.

Akuza për Çupin është bërë nga Presidenti në foltoren e Presidencës, pak ditë më parë. Në morinë e materialeve pranë Komisionit Hetimor Parlamentar, me qëllim hetimin e Presidentit, është depozituar edhe deklarata në audio dhe video e Presidentit të Republikës ku akuzon gazetarin Çupi si ‘agjent i Serbisë’.


Lajmi kryesor:

Mbyllet hetimi, Meta refuzon përfundimisht paraqitjen në Komisionin për shkarkimin e tij! U diskutua marrja me forcë, por nuk miratohet (VIDEO)


Be.K./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Raporti i OSBE-ODIHR për zgjedhjet e 25 prillit: si te duket?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Frrok Çupi: Pse zgjohet Luli pas një vrasjeje?