Ed Sheeran shpallet i pafajshëm në gjyqin e 'Shape Of You', ja shifra marramendëse me të cilën do të shpërblehet

Ed Sheeran shpallet i pafajshëm në gjyqin e 'Shape Of You', ja shifra marramendëse me të cilën do të shpërblehet

Ed Sheeran dhe partnerët e tij në shkrimin e këngëve janë shpërblyer me më shumë se 900,000 £ (1.1 milion dollarë), pas fitores së tyre në një çështje të profilit të lartë për të drejtat e autorit mbi hitin e tij global të vitit 2017 “Shape of You”.

Në prill, gjykatësi Antony Zacaroli vendosi që Sheeran dhe bashkë-shkrimtarët e tij të “Shape of You”, Steven McCutcheon dhe Johnny McDaid, nuk e kopjuan “qëllimisht” këngën e vitit 2015 të quajtur “Oh Why” nga një artist tjetër britanik i quajtur Sami Chokri.

Vendimi erdhi gati katër vjet pasi Chokri dhe producenti i tij Ross O’Donoghue akuzuan fillimisht Sheeran dhe bashkëpunëtorët e tij për kopjimin e një pjese kyçe të këngës së tyre dhe përfshirjen e saj në “Shape of You”, e cila kaloi 12 javë në krye të “Hot 100”.

Chokri dhe O’Donoghue pretenduan se në “Shape of You” ishte “çuditërisht e ngjashme” me refrenin “Oh I” nga kompozimi i tyre. Treshja mohoi pretendimet dhe nisi procedurat ligjore në maj 2018, duke i kërkuar Gjykatës së Lartë të Mbretërisë së Bashkuar të deklaronte se ata nuk kishin shkelur asnjë të drejtë autori.

Çështja arriti kulmin me një gjyq 11-ditor në Londër në mars dhe prill, ku Sheeran u përball vazhdimisht me akuzat se ishte një person që merrte hua ide nga autorë të tjerë këngësh.

 

 

SI.E./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Pritet konferenca e parë ndërqeveritare, mendoni se Shqipëria bëhet anëtare e BE në një kohë të shkurtër?×

Lajmi i fundit

John

Pas 5 vitesh mungesë Adele ngjitet përsëri në skenë! Tregon emocionet e rikthimit