Edi Rama zbardh diskutimet me Melonin: Folëm për projektin e ujësjellësit nga Shqipëria në Pulia, asnjë diskutim për central bërthamor! S’u takua me Blair

Kryeministri Edi Rama ka zbardhur diskutimet me homologen italiane, Georgia Meloni, të cilën e ftoi të kalonte disa ditë pushime në Vlorë, pas ‘bumit’ të turistëve italianë. Në një intervistë dhënë për median italiane ‘La Stampa’, Rama thotë se fokusi i diskutimeve ka qenë marrëdhëniet mes dy vendeve.

Një vëmendje të madhe, Rama thotë se ka marrë projekti i ujësjellësit nga Shqipëria në Pulia, që është raportuar shpesh nga mediat italiane. Po ashtu, kreu i qeverisë ka hedhur poshtë pretendimet se dy liderët kanë folur për ndërtimin e një centrali bërthamor në Shqipëri. Rama tha se kanë diskutuar edhe për projektin e linjës elektrike që do lidhë Italinë me Shqipërinë.

Sa i takon aludimeve të mediave për një takim të mundshëm mes Melonit dhe Blair, Rama shpjegon se nuk ka ndodhur, pasi ish-kryeministri britanik është larguar nga Shqipëria mëngjesin e ditës që kryeministrja italiane mbërriti në Vlorë.

Kreu i qeverisë ka ndarë edhe një episod nga takimi me Melonin, ku tregon se kjo e fundit bërtiti kur u vu në dijeni mbi rastin e katër të rinjve italianë që nuk kishin paguar faturën në një restorant në Berat. Rama thotë se Meloni ‘urdhëroi’ ambasadorin që të paguajë faturën pasi Italia nuk mund ta humabsë respektin kështu.

“Në mediat shqiptare dhe në TikTok nuk u fol veçse për një grup italianësh që u arratisën nga një restorant në Berat pa paguar. Pronari e hodhi poshtë. Kur i thashë Giorgias, të gjithë qeshën. Ajo bërtiti dhe urdhëroi ambasadorin: “Shko dhe paguaj faturën për këta budallenj, të lutem, dhe bëj një deklaratë! Italia nuk mund të humbasë respektin kështu”, tha Rama për La Stampa.

Në fund, Rama tha se Meloni do të jetë sërish në Shqipëri në tetor, kur do të mbahet edhe samiti i Procesit të Berlinit.

Intervista për La Stamna

“Giorgia është e pabesueshme. Mund të themi se lindi një miqësi. Por mbi të gjitha, se ajo është një politikane konkrete, përveç një rreziku fashist”.

Pushimet katër-ditore të kryeministres Meloni në Shqipëri përfundojnë me përqafime të forta me kryeministrin Edi Rama, i cili e priti në vilën qeveritare dhe me ‘inat’.

Ajo u nis dje në orën 23:00 me tragetin Prince për në Brindisi: një kat i tërë i anijes ishte rezervuar për të, familjen dhe stafin e saj. Sigurim, kamerierë, motobarkë, vizitë shumë private. Mund të na thoni diçka për festën e Melonit?

“Giorgia donte të pushonte, e prita në port të hënën, as nuk dola nga makina dhe e çova në banesën time. E lashë atje. Më pas, hëngrëm një darkë me të dhe familjen time”.

Ju, dhe Tony Blair gjithashtu, konfirmoni?

“Jo. Ai nuk ishte aty! Unë kam parë shumë fantazime për këtë dhe më shumë – si ajo që ajo nuk erdhi me traget, por me një jaht luksoz, ose se ajo erdhi për një termocentral bërthamor -, më vjen keq, por Blair u largua mëngjesin e ardhjes e saj”.

Ju ka marrë nëpër plazhet shqiptare?

“Ajo nuk ka lëvizur që nga e hëna. Vetëm një ditë, me motobarkë, për të shkuar në plazhin përballë, në Gjirin e Vlorës. Dhe dje, kur e çova në qytet, buzë detit. Shumë turistë italianë bënë selfie, duke thirrur “president i madh”. I thashë që nëse do të matej pëlqimi me pranimin shqiptar, do të ishte 100%. Nuk më ndodh mua. Ajo u përgjigj se unë kam 10 vjet në pushtet, ajo 10 muaj. Por ka një episod tjetër në të cilin mendova: “Ajo është një gjigante”».

“Në mediat shqiptare dhe në TikTok nuk u fol veçse për një grup italianësh që u arratisën nga një restorant në Berat pa paguar. Pronari e hodhi poshtë. Kur i thashë Giorgias, të gjithë qeshën.

Ajo bërtiti dhe urdhëroi ambasadorin: “Shko dhe paguaj faturën për këta budallenj, të lutem, dhe bëj një deklaratë! Italia nuk mund të humbasë respektin kështu”.

Mes një kafeje dhe një tjetër, me çfarë dosjesh jeni marrë?

“Ne folëm gjatë për marrëdhëniet ndërkombëtare. Dhe të integrimit evropian, që ju e përcaktoni si ribashkim”.

E keni fjalën për hyrjen e Ballkanit Perëndimor në BE?

“Po, Giorgia mendon se është koha për të arritur në pikën, pa na bërë të tërheqim veten për të jetuar”.

Në planin ekonomik, ju ka bindur të bëni investime?

“Ka kaq shumë gjëra që kemi në pritje. Së shpejti, Komiteti Strategjik për Investimet Italiane, i krijuar me Di Maio, do të mblidhet për herë të dytë.

Biseduam për projektin e ujësjellësit, të cilin Andreotti dhe Berlusconi e dëshironin tashmë, nga Shqipëria në Puglia. Kjo do të ishte e rëndësishme. Bëhet fjalë për përdorimin e burimeve në Shqipërinë e Jugut për t’i lidhur ato me Italinë.

Pastaj, është menaxhimi i rrjetit hekurudhor në Ballkan, i cili duhet të zhvillohet.

Së fundi, teknologjia: kompanitë e mëdha italiane kanë shfaqur interes në të kaluarën. Dhe projekti i linjës elektrike që do të lidhë Italinë me Shqipërinë. Ajo është dikush që mund t’i lëvizë gjërat, kam shumë besim”.

E gjithë kjo harmoni bie ndesh me idetë tuaja politike: ajo nuk i përket familjes së të majtës. Meloni është e djathtë, nacionaliste. Me çfarë jeni ju?

“Dëgjo, djathtas dhe majtas janë kategori pretencioze, të mira për debate. Nuk jemi më në vitet 1900. Unë jam i njëfarë majtas, për rrugën e tretë të Clintonit, Blerit, Schroderit.

Ajo është e krahut të djathtë, por ata thanë se ishte një përbindësh fashist që do të marshonte në Bruksel. Përkundrazi, që nga dita e parë nuk ka gabuar në linjën e politikës ndërkombëtare”.

Kur do të takoheni përsëri?

“Nëse më fton, do të vij nesër. Do të vini në Tiranë në tetor në samitin e procesit të Berlinit. Unë do t’ju mirëpres me krahë hapur.”

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 15:30
Giorgia Meloni largohet me traget nga Vlora, kryebashkiaku Dredha: Turistja e nderit, la përshtypje fantastike

1692365418_meloni.jpg

Kryeministrja italiane, Giorgia Meloni u largua dje sërish me traget nga Vlora për t’u rikthyer sërish në Itali.

Shefja e qeverisë italiane mbërriti katër ditë më parë në qytetin e Vlorës, bashkë me familjen e saj, dhe pushuan në bregdetin e kristaltë të bregdetit jon.

Kryebashkiaku socialist Ermal Dredha ka ndarë një fotografi me Melonin, para se trageti të nisej nga Vlora, dhe e falenderon atë që zgjodhi Vlorën dhe jugun e vendit për të pushuar.

“Turistja e nderit” e la Vlorën me përshtypje fantastike! Faleminderit Kryeministre Meloni dhe je gjithmonë shumë e mirëpritur në Vlorë”, shkruan kryebashkiaku dhe ndan fotografinë me shefen e qeverisë italiane.

Ora 11:18
Rrëfimi i Ramës për 'La Stampa': Meloni u indinjua me turistët dhe porositi ambasadorin të kryhej pagesa: Italia nuk mund të humbasë respektin

1692299295_ramameloni.jpg
Ashtu siç e raportoi Shqiptarja.com, ka qenë edhe kryeministri Edi Rama që ka zbuluar se Meloni i ka kërkuar ambasadorit italian që të paguajë faturën e katër të rinjve që u larguan nga një restorant në Berat pa paguar. Në intervistën e dhënë për La Stampa, Rama ka treguar se Meloni i ka thënë ambasadorit Italian që duhet të paguajë faturën pasi Italia nuk mund ta humabsë respektin kështu.

“Në mediat shqiptare dhe në TikTok nuk u fol veçse për një grup italianësh që u arratisën nga një restorant në Berat pa paguar. Pronari e hodhi poshtë. Kur i thashë Giorgias, të gjithë qeshën. Ajo bërtiti dhe urdhëroi ambasadorin: “Shko dhe paguaj faturën për këta budallenj, të lutem, dhe bëj një deklaratë! Italia nuk mund të humbasë respektin kështu”, tha Rama për La Stampa.

SI.E./E.H/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Iris: 19/08/2023 03:14

  Taktika e Rames:Para zgjedhjeve ben ngritje rrogash per klasen e larte,pensionisteve e te varferve u hedh ndonje kocke-bonusi.Mes zgjedhjeve-nderton rruge,shetitore, parqe e mburet sikur punon,a thua se rruget e parqet jane ato qe u sigurojne rrogen per buken e femijeve dhe jo fabrikat,kombinatet,uzinat,ndonjehere ketyre u shton ndonje aeroport,pashaporta te arta,satelite,PPP e cikerima te tjera,disa prej te cilave jane kritikuar nga bota,por kryeministri jone ka vendosur ,si mushke fshati qe eshte, te mos tundet nga zbatimi i tyre dhe mbasi ka futur zgjedhjet ne xhep, i nxjerr ngjyrat e verteta:rrit taksat,miraton kulla,detyron inshurenca jo te dores se pare dhe diskuton projekte te tilla qe asnje njeri nuk do ja miratonte ne Shqiperi sikur te behej referendum si demontimi i armeve kimike dikur,apo ky i fundit, per furnizim me uje te Puljas ne nje kohe qe shumica e fshatrave e qyteve te vendit kane probleme me ujin dhe ne nje kohe kur uji ne gjithe boten po behet ne kuader te ndryshimeve klimatike,nje luks e pasuri kombetare qe duhet ruajtur,konservuar dhe jo me nje komoditet faktik i pranuar.Italia le te gjeje uje ku te doje,ti s'ke pune te furnizosh ate me uje,aq me teper qe me pare eshte perfolur Syri i Kalter si burim furnizimi.Njerez,ndalojeni kete maskara,kete imitues te Erdoganit qe po sillet pa pergjegjesi e me arrogance per pasurite kombetare,po sillet sikur i kishte te trasheguara nga prinderit me testament!!

  Përgjigju
 • AltinTop: 18/08/2023 17:12

  Esht bo si Adi Sybardhi vec clarineta i mungo.

  Përgjigju
 • Vin: 18/08/2023 16:20

  e mor Ed çorapekuqi shiti te gjitha çi qi temen

  Përgjigju
 • eno: 18/08/2023 15:54

  nuk ke pse furnizon italine me uje kur ke akoma tiranen dhe qytete te tjera pa uje ,,o hale kryeminister...

  Përgjigju
 • Arbëri: 18/08/2023 14:18

  Ujji do e dergoi në Itali kurse populli shqiptarë nuk ka ubë për vete, hajde kriminel hajde se të ka mbet vetëm edhe pakëz prandaj KÇK !

  Përgjigju
  • Ajka: 18/08/2023 15:26

   Tamam, te kesh burime e t I falesh eshte idiotesi...po mban ky popull ndaj jepi Edi

 • Avanti tuti: 18/08/2023 13:11

  Po përse nuk e bëri nga xhepi i saj?Apo më mirë nga ....

  Përgjigju
 • Veterani: 18/08/2023 11:26

  Filluan hamendjet e miqve te Edit per Centralin Berthamor nga Bushati,Peka,Shkullaku,po nuk po permend më emra së bohet lista e gjatë e miqve te Edit,nuk mun te rri pa permendur dhe Lubonjen.

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  A e forcon sigurinë dhe rolin e Shqipërisë baza e NATO-s në Kuçovë?×

Lajmi i fundit

Kupa e Shqipërisë/ Egnatia në gjysmëfinale, mposht 3-1 Laçin! Partizani pret Kukësin

Kupa e Shqipërisë/ Egnatia në gjysmëfinale, mposht 3-1 Laçin! Partizani pret Kukësin