Edicioni i 77-të i 'Golden Globe'/ Triumfojnë 'Chernobyl', aktori më i mirë 'Joker' dhe Zellweger

Edicioni i 77-të i ceremonisë së ndarjes së çmimeve “Golden Globe”, e cila është një paralajmërim edhe për atë që do të ndodhë me "OSCAR", ka dhuruar surpriza dhe emocione. Renee Zellweger, Joaquin Phoenix dhe Brad Pitt ishin yjet e mbrëmjes gala së drejtuar nga komediani Ricky Gervais. Joaquin Phoenix (Joker) u shpall aktori më i mirë në një film dramë, Renee Zellweger aktorja më e mirë. "Chernobyl" u shpall seriali më i mirë.

Filmi për Luftën e Parë Botërore, “1917” ka fituar çmimin kryesor për dramën, ndërsa filmi i regjisorit, Quentin Tarantino, “Once Upon a Time… in Hollywood” fitoi tre çmime. Tarantino fitoi çmimin për skenarin më të mirë, Brad Pitt fitoi çmim për rolin e tij dytësor në filmin, “Once Upon a Time… in Hollywood”.  “The Irishman” me regji të Martin Scorsese nuk ka arritur në fitojë në asnjërën kategori.

Lista e çmimeve
Performanca më e mirë nga një aktor në një seri televizive 
Ramy Youssef


Performanca më e mirë nga një aktore në një seri televizive 
Phoebe Waller-Bridge

Performanca më e mirë nga një aktor në një seri televizive - Drama
Brian Cox

Performanca më e mirë nga një aktore në një seri televizive - Drama
Olivia Colman

Aktori më i mirë, Dramë
Joaquin Phoenix, Joker

Aktorja më e mirë, Dramë
Renee Zellweger, Judy


Seriali më i mirë dramatik
"Succession" 


Seriali më i mirë
Chernobyl

Seriali më i mirë televiziv - muzikor ose komedi
Fleabag

Filmi më i mirë dramatik
1917

Filmi më i mirë muzikor-komedi
Once Upon A Time In Hollywood

Aktori më i mirë mbështetës
Brad Pitt-Once Upon A Time In Hollywood

Aktorja më e mirë mbështetëse
Laura Dern, Marriage Story

Aktorja më e mirë për muzikal-komedi
Awkwafina, The Farewell

Aktori më i mirë për muzikal-komedi
Taron Egerton, Rocketman

Muzika më e mirë në film
Hildur Guðnadóttir-Joker 

Aktori më i mirë për filmat me seri të limituar
Russell Crowe

Regjisori më i mirë
Sam Mendes ("1917")

Filmi më i mirë i huaj
"Parasite"

Skenari më i mirë
Quentin Tarantino ("Once Upon a Time in Hollywood") - WINNER

Kënga më e mirë origjinale
"(I'm Gonna) Love Me Again" ("Rocketman")

Kompozimi më i mirë
Hildur Guðnadóttir ("Joker")

d.ba./r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Zjarret në pyje, a kanë reaguar si duhet autoritetet shtetërore?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Shiu shuan zjarret, Braçe: Zoti bëri sërish mrekulli me ne, mbrojti kryeveprën e tij natyrën