Pa tapet të kuq dhe pa prezencën e yjeve, Golden Globe vjen ndryshe këtë vit! Cili film kryesoi listat?!

Jason Sudeikis, Andrew Garfield dhe Jean Smart ishin ndër aktorët e famshëm që u nderuan në  Golden Globes 2022, një ceremoni që nuk kishte audiencë dhe as që u transmetua në televizion, mes një sërë polemikash.

Filmat, west Side Story dhe The Power of the Dog, kanë qenë fituesit më të mëdhenj në ceremoninë e ndarjes së Çmimeve

Sudeikis fitoi si aktori më i mirë në një serial muzikor ose komedi për performancën e tij në “Ted Lasso”, ndërsa Smart, i cili luan një stil komik të dekoruar në “Hacks”, fitoi aktoren më të mirë në një shfaqje muzikore ose komedie.

“Hacks” u shpall gjithashtu seriali më i mirë muzikor apo komedi.

Jeremy Strong fitoi aktorin më të mirë në një seri dramatike dhe Sarah Snook fitoi aktoren më të mirë të një roli dytësor në një serial

Dhe Kate Winslet, e cila luajti si detektive në dramën e krimit “Mare of Easttown”, fitoi aktoren më të mirë në një miniserial apo film televiziv.

Nga ana e filmit, Garfield fitoi aktorin më të mirë në një film muzikor ose komedi për interpretimin e tij si shkrimtari i “Rent” Jonathan Larson në “Tick, Tick … Boom!”

Ariana DeBose, e cila luajti Anita në adaptimin e Steven Spielberg të muzikalit “West Side Story”, fitoi aktoren më të mirë në rol dytësor, ndërsa “Encanto” e Disney, për një familje magjike në Kolumbi, mori nderin për filmin më të mirë të animuar.

 “Belfast”, i cili u shkrua dhe u drejtua nga Kenneth Branagh, fitoi si skenari më i mirë.

“Succession”, ndërkohë, kryesoi të gjitha serialet me pesë nominime.

J.GJ./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të zhvillohen zgjedhje të reja në komunat në veri të Kosovës?×

Lajmi i fundit

Lirohet Saimir Tahiri, do të kryejë pjesën e mbetur të dënimit në shtëpi

Lirohet Saimir Tahiri, do të kryejë pjesën e mbetur të dënimit në shtëpi