Edison Ypi: Për Murgun

Edison Ypi: Për Murgun

Gdhendësi gjenial i perlave poetike të pavdekshme, perfeksionisti që pranonte të vdiste para se të bënte gabimin më të papërfillshëm, mjeshtri që nuk gaboi kurrë asnjë gërmë e asnjë tingull, Murgu që, si e kam dëgjuar me veshët e mi, u mendua "deri në tetë vite për 1 varg".

Nositi që për të frymëzuar të tjerët shqeu nga mishi i vet, estetizanti kursimtar i fjalëve që zbatoi me rigorozitet të pabesueshëm principin e të shkruarit sa më pak, Njeriu, Zotniu, Fisniku, Aristokrati, që nuk u interesua kurrë për asnjë botim, i paepuri që nuk foli kurrë në asnjë mbledhje dhe nuk mori pjesë kurrë në asnjë kongres, sympozium, apo promuovim, Shtërgu i Fundit, që duke lënë pas turma halabakësh qesharakë materialistë që mbahen për poetë por janë këllira, iku e na la jetimë 36 vite më parë, në një ditë vjeshte me shi si kjo, për të mbetur, jo si Dielli mbi kokat tona që ndrit e ngroh planetet çdo ditë e më pak derisa një ditë do fiket, por si një Diell që ndrit e ngroh çdo ditë e më tepër humanët e etur për perfeksionizëm shpirtëror.

B.K/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • miri: 13/11/2023 23:44

  Ke parasysh ndonjë emër konkret Ti, apo flet kështu në përgjithësi... Fjala 'murg' me sa dimë nuk është emër i pbrvetëshëm dhe kuptimi i saj dihet nga të gjithë...

  Përgjigju
  • Katnari: 14/11/2023 10:12

   Miri mos i hyr kot këtij muhabeti Dukesh që sja ke haberin

 • Sondazhi i ditës:

  Si e vlerësoni urdhrin për heqjen e pushimeve verore për policët?×

Lajmi i fundit

Euro 2024/ Paqe në Leipzig, Holanda dhe Franca barazojnë 0-0! Polonia jashtë Europianit

Euro 2024/ Paqe në Leipzig, Holanda dhe Franca barazojnë 0-0! Polonia jashtë Europianit