Ekskluzive/ BE dhe SHBA ‘kryqëzojnë’ Kurtin për tensionet në veri! Peter Stano për Report TV: Nëse palët dështojnë, BE gati të marrë masa

Kosova dhe Serbia nuk po arrijnë një marrëveshje për të qetësuar situatën në veri të Mitrovicës, e për këtë arsye ky qëndrimi kundër propozimit të BE dhe SHBA duke se do t’u kushtojë shtrenjtë të dy vendeve respektive, e më konkretisht liderëve Albin Kurti dhe Aleksandër Vuçiç.

Ekskluzivisht për Report TV, zëdhënësi i BE-së për Politikë të jashtme dhe siguri Peter Stano, i tha gazetarit Ermal Qori, se përfaqësuesi i lartë i BE-së, Josep Borrell ka nisur diskutimin me vendet anëtare në lidhje me gjendjen, çka mund të përshkallëzohet deri në sanksionim ndaj dy liderëve.

"Nëse palët dështojnë të veprojnë, BE-ja është e gatshme të marrë masa të vendosura që do të ndikojnë në marrëdhëniet tona.  BE-ja u kërkon të dyja palëve që të jenë konstruktive dhe të gatshme për kompromise – dhe ne duhet të shohim hapa pozitiv veçanërisht nga Kosova për të zbutur tensionet në terren në veri të Kosovës shumë shpejt” tha Stano për Report TV.

Sipas përfaqësuesit të BE-së, të dërguarit e posaçëm, Lajçak dhe Eskobar, po intensifikojnë bisedimet për palët, dhe Bashkimi Europian pret që Kosova të kete qasje ndryshe.

Bisedimet do të vazhdojnë edhe në ditët në vijim për arritjen e një marrëveshjeje. Miroslav Lajčák ka informuar Përfaqësuesin e Lartë të BE-së, Josep Borrell dhe vetë përfaqësuesi i lartë tani po zhvillon një konsultim me të gjitha shtetet Anëtare të BE-së për masat që do të merren.

Vetë përfaqësuesi Special i BE-së, Miroslav Lajçak, vizitën  në Prishtinë dhe Beograd i shoqëruar nga i dërguari i SHBA-së Gabriel Escobar, e ka konsideruar tepër të veshtirë.

S.G/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Vabje: 10/06/2023 21:39

  Bllof i rradhes! Per sa kohe qe te perdoret frika si mjet motivimi, per aq kohe do kafshoni vucicin e Kurtit. Jam kurjoz te shikoj se sa e gatshme eshte europa te shkele te drejtat njerezore shqiptare dhe deri ne cfare pike ndodhet deshperimi i saj. Shpresoj qe mund te them se shpejti…stano, borrel dhe pse jo, grenell e escobar, shihemi ne hage per gjenocid kundra Shqipetareve! Keshille per qeverine e Kurtit dhe kryetaren Osmani….na duhet nje komision qe mbron te drejtat njerezore tona ne gjyqet nderkombetare. Rama eshte i zene me draft statutet sekrete dhe showrndarjen e buxhetit. Ne kete komision, cdo veprim dhe politike e cdo zyrtari te huaj, ne kuader te Shqipetarve, duhet te veresohet dhe gjykohet nese eshte ne kundershtim me lirite dhe drejtat njerezore tona si dhe nese ka gjenocid. Nese veprimet e kujtdo qofshin jane kunda shqiptarit dhe te paligjshme, ne duhet te fillojme automatikisht ceshtje gjyqesore ne gjykatat nderkbetare perkatese. Mjaft me si skllever te shkerdhatacioneve europjane!

  Përgjigju
 • Nushi: 10/06/2023 17:24

  Hiqni Kforin thote dikush,po me heq a e din mor djale se per 24 ore e ke kufirin ne Kukes e kosovarte duhet me ardhe edhe njehere me i ngule çadrat ne Kukes

  Përgjigju
 • Mario: 10/06/2023 17:09

  eshte koha te degjojme per telefonaten e Kurtit Rames mbi rolin qe Kosova e sheh te domosdoshme te luaje Shqiperia si ndermjetese me te deleguarit Lajcak dhe Escobar ose te jape doreheqjen nje ore e me pare

  Përgjigju
 • Ops: 10/06/2023 17:05

  A Sorosianet e qelbet

  Përgjigju
 • uran: 10/06/2023 16:14

  Hiqni KFORin nga Kosova sepse kete pune e regullon vete QIVERIA e Kurtit.

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Ndryshe nga biznesi i vogël profesionet e lira do të tatohen, si ju duket?×

Lajmi i fundit

Zjarri në Patos, flakët shumë pranë nënstacionit, OSHEE: Stakohet energjia elektrike

Zjarri në Patos, flakët shumë pranë nënstacionit, OSHEE: Stakohet energjia elektrike