EKSKLUZIVE/ Ekipi shqiptar në Turqi shpëton një 4-vjeçar, të vendosur në një prej zonave më të prekura nga tërmeti: Jemi 24 orë në shërbim

TURQI- Pas 31 orësh nën rrënoja ekipi i kërkim-shpëtimit shqiptar ka shpëtuar mrekullisht një fëmijë vetëm 4 vjeç nga qyteti Malatya nè Turqi, një zonë e prekur shumë nga tërmeti

Ekskluzivisht për Report TV shpëtimtarët tregojnë momente nga terreni ku dëgjohen vetëm thirrje "eja më shpëto".

Grupi special i nisur nga Shqipëria do të qëndrojnë në gatishmëri për ndihmë mjekësore dhe evakuim.

Me punën e palodhur e cila vështirësohet edhe nga temperaturat e ulëta dhe moti I keq ata do të lëvizin nga një zonë në tjetrën, në kërkim të jetëve të gjalla dhe shpëtimit të tyre.

“Sot u gjet një fëmijë 4 vjeçar nën rrënoja, u dëgjuan të ulërimat e tij. E shpëtuam pas 31 orësh”.

“Ekipi jonë arriti që të identifikojë një fëmijë, pastaj me bashkëpunimin e turkut e nxorrën nga rrënojat”.

“Çdo operacion është i ndryshëm, nisim kërkimet me besimin se personi nën rrënoja është i gjallë”, kanë treguar anëtarët e grupit shqiptar në Turqi.

Qëllimi kryesor i punës së tyre është që të nxjerrin gjallë personat nga rrënoja, mirëpo po aq e vështirë është edhe mbajtja nën kontroll të familjarëve, të cilët jo pak herë, e bëjnë situatën edhe më të rënduar.

“Ne kemi bërë edhe me familjarët e personave në rrënoja se situatën e bëjnë më kritike reagimet e familjarëve. Prioritet janë personat e gjallë të bllokuar në rrënoja, në disa vatra skuadra ndahet në 2 grupe”, tregojnë ato.

Në ndihmë të shtetit turk i cili po vuan pasojat tragjike të një tërmeti të fuqishëm është solidarizuar pothuajse e gjithë bota. Nga Shqipëria janë dërguar 53 personel mjekësor, specialistë të kërkim shpëtimit dhe 7 mjete për të lehtësuar sado pak pasojat e këtij tërmeti.

Intervista e plotë

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 18:07
VIDEO-Momente nga puna e ekipit shqiptar në Turqi, në kërkim të të gjallëve nën rrënoja

Report Tv sjell një pjesë nga momenti kur ekipi shqiptar i kërkim-shpëtimit në Turqi po punojnë për të shpëtuar nga rrënojat një fëmijë 4-vjeçar. Ata arritën që ta zbulonin, për shkak të ulërimës së fëmijës, ku i dhanë ndihmën e parë.

B.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Riku: 07/02/2023 21:01

  Respekt... nga te paktat ndodhi qe te bejne krenar... zoti ju bekofte e ju dhente force se cdo minute qe kalon eshte nje shprese e humbur per jete te shpetuar

  Përgjigju
 • Miku: 07/02/2023 20:22

  Bravo, o cuna, ndihma w solidariteti ne dite te keqija duhet. Hallall mundi e zemra e madhe e juaj.

  Përgjigju
 • tani: 07/02/2023 19:13

  DUHEN derguar 500 ushtare atje ,,,,sepse ka shume nevoje ....

  Përgjigju
  • Toni: 07/02/2023 19:54

   Nuk besoj se kane nevoje per ushtare se ka me shumice Turqia. Duhen derguar Zjarrfikes e infermiere me shume.

 • Sondazhi i ditës:

  Pse po tërhiqen kandidatët e Partisë Demokratike?×

Lajmi i fundit

Euro 2024/ Zhgënjen Kosova përballë skuadrës modeste, Zvicra me pikë të plota, Skocia ‘gjunjëzon’ spanjollët

Euro 2024/ Zhgënjen Kosova përballë skuadrës modeste, Zvicra me pikë të plota, Skocia ‘gjunjëzon’ spanjollët