Ekspertët japin alarmin, 170 persona infektohen çdo ditë me virusin HIV

Ekspertët japin alarmin, 170 persona infektohen çdo ditë me virusin HIV

Ekspertët mjekësorë kanë ngritur alarmin për të prekurit nga virusi HIV, pasi rezulton se më shumë se 170 persona infektohen me SIDA çdo ditë në Afrikë.
Sipas të dhënave statistikore, kurat e zbuluara janë thuajse inekzistente në trupin e të infektuarve, ndërkohë që më të ekspozuarit raportohet të jenë adoleshentët nga mosha 15 deri në 19 vjeç.
Në Afrikën Qendrore situata shihet më shumë e përkeqësuar se në çdo vend tjetër të botës, ku 80% e të prekurve janë në gjendje shumë të rëndë shëndetësore.
Sakaq UNICEF dhe UNAIDS kanë konstatuar se 35% e të infekuarve kanë humbur jetën përgjatë viteve 2010-2016, ndërsa u bëjni thirrje qytetarëve në të gjithë botën të tregohen të kujdesshëm gjatë kontakteve me njëri-tjetrit.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Sipas jush, a duhet që KFOR të marrë në kontroll veriun e Kosovës?×

Lajmi i fundit

GOLAT/ Manchester City pëson humbjen e parë dhe sheh t'i 'dridhet' kreu, United s'e njeh më turpin në Premier League! Fitojnë Arsenal dhe Newcastle

GOLAT/ Manchester City pëson humbjen e parë dhe sheh t'i 'dridhet' kreu, United s'e njeh më turpin në Premier League! Fitojnë Arsenal dhe Newcastle