Ja ku po investojnë të huajt në Shqipëri, Uzuni: Duhet ta mësojmë turistin si të shpenzoj tek ne

 

Eksperti i turizmit, Feriolt Uzuni në Repolitix tregoi pikat kyçe ku po investojnë të huajt në vendin tonë, si Gjiri i Lalëzit apo në Vlorë poshtë Llogarasë.

Më tej ai shpreh problematikën e shpenzimeve të turistëve gjatë vizitës së tyre në Shqipëri, që sipas tij nuk mund të shpenzojnë dot aq sa duhet.

'Industria turistike është e brishtë nga natyra. Ka shembuj pandemie dhe lufte. Mund të goditemi dhe ne. Është stabil, kjo është fjalë e madhe. Stabiliteti krijohet pas një historie 30 vjeçare me rritje dhe linjë të drejtpërdrejtë. Që të arrijmë atje duhet kujdes dhe luftë për politika qeveritare dhe investimet jo vetëm shqiptare por edhe të huaj. Të huaj që investojnë në pasuri të patundshme. Në Gjirin e Lalëzit kemi dy ndërtime. Kemi në Vlorë, bregu poshtë Llogarasë. Ka interes akoma. Kam një grup investitorësh të huaj që kanë ardhur këto ditë për ta parë ku mund të investojnë. Synojnë vetëm njësitë akomoduese. Por nuk përbën atë që duhet ta mbajë turistin tek ne. Ne e morëm turistin, ça ti bëjmë ta lëmë në hotel? Duhet të mësojmë që si ta bëjmë turistin e huaj të shpenzoj këtu tek ne. Shpenzimet e turistëve këtu janë nga më të ulëtat se në rajon. Duhet të mësojmë të shesim. Duhet të mësojmë të shesim paketat që paratë ti harxhojnë këtu. Ka turistë që thonë donim të shpenzonim por nuk kishim se si.'


Lajmi kryesor:

Efekti i turizmit/ Eksperti në 'Repolitix': Ky sektor po bëhet lokomotivë! Dervishaj: Ka rritje, por nuk ka menaxhim


G.K/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Kuvendi kërkon që Greqia të heqë ligjin e luftës, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

‘Grupi i Alibeajt po krijon një parti të re’, Toska në Report TV: Po mbledhin firmat! Haklaj: Basha synon të bëjë rekurs për vulën e PD

‘Grupi i Alibeajt po krijon një parti të re’, Toska në Report TV: Po mbledhin firmat! Haklaj: Basha synon të bëjë rekurs për vulën e PD