Ekstradohen dy persona nga Athina, të dënuar për vrasje dhe narkotikë

Ekstradohen dy persona nga Athina, të dënuar për vrasje dhe narkotikë

Njëri prej të arrestuarve, Eduart Tulo

Dy persona janë ekstraduar nga Athina drejt vendit tonë ditën e sotme nga Interpol Tirana. Të ekstraduarit e identifikuar si Eduart Lulo, 33 vjeç dhe Franci Halili, 41 vjeç janë të dënuar me 20 dhe 7 vite burgim në fushën e veprave penale kundër jetës së personit dhe në fushën e narkotikëve. 

33-vjeçari Lulo është shpallur në kërkim ndërkombëtar pasi është arratisur nga burgu i Drenovës ku po vuante dënimin prej 20 vitesh për vrasjen e 20 vjeçari, për t’u larguar më pas drejt Greqisë ku u arrestua në vitin 2013. 

Ndërsa 41-vjeçari nga Saranda ka qënë i dënuar me 7 vite burg për veprën penale " Prodhim dhe shitje narkotikësh", veprimtari që e kryente në bashkëpunim me një shtetas tjetër.

Njoftimi i plotë:

Ekstradohen nga Interpol Tirana, 2 shtetas të dënuar me 20 dhe 7 vite burgim në fushën e veprave penale kundër jetës dhe lirisë së personit, si dhe në fushën e narkotikëve. 

Nga Zyra Qëndrore Interpol Tirana, u krye ekstradimi nga Athina - Greqi drejt vendit tonë, i shtetasve shqiptarë : 

- Eduart Lulo, 33 vjeç, banues në Përmet.

Ky shtetas, është shpallur në kërkim ndërkombëtar në bazë të vendimit penal nr. 479 datë 28.11.2013 nga Gjykata e Rrethit Gjyqësor Korçë, e cila ka caktuar masën e sigurisë "Arrest me burg" për veprat penale " Largim nga vendi i vuajtjes së dënimit" " Armëmbajtje pa leje" parashikuar nga nenet 323/2 dhe 278/4 të Kodit Penal. 

Vendim ky i marrë pasi, më datë 23.11.2013, në bashkëpunim me disa të burgosur të tjerë, është arratisur nga burgu i Drenovës ku po vuante dënimin prej 20 vitesh, për veprat penale " Vjedhje me pasojë vdekjen" " Plagosje e lehtë me dashje" dhe " Armëmbajtje pa leje" parashikuar nga nenet 141-25, 89 dhe 278/4 - 25 të Kodit Penal. 

Arrestimi i tij u krye në Athinë - Greqi, me datë 29.11.2013, nga ku u ekstradua për në vendin tonë. 

---------

- Franci Halili , 41 vjeç, lindur në Sarandë. 

Ky shtetas, është shpallur në kërkim, bazuar në vendimin penal të datës 15.09.2011 të Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Sarandë, e cila e ka dënuar me 7 vite burg për veprën penale " Prodhim dhe shitje narkotikësh" parashikuar nga neni 283/2 i Kodit Penal. 

Ky shtetas në bashkëpunim me një shtetas tjetër, në qytetin e Sarandës shisnin lëndë narkotike Heroinë, personave të ndryshëm. 

Si rezultat i bashkëpunimit të Interpol Tiranës me Interpol Athinën, u bë arrestimi i tij duke u finalizuar me ekstradimin e tij drejt vendit tonë.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se arrihet objektivi i qeverisë për pagë mesatare 900 euro?×

Lajmi i fundit

E djathta në Shqipëri, si parti leniniste

E djathta në Shqipëri, si parti leniniste