'Ekzistojnë mundësitë për t'a ngritur industrinë ushtarake', deputeti Qefalia: Mesazhi i Samitit, për t'a rimarrë këtë nisëm

 

Deputeti i Partisë Socialiste, Xhemal Qefalia i ftuar në "5 Pyetje" tha se industria ushtarake në vend mund të ngjallet sërish me një kooperim të shtetit me bizneset private.

"Ka qenë detyrë që ka marrë ushtria dikur për demontimin sepse nuk shihej rrezik. Kemi parë nga afër demontimin në një rajon të Pukës. Industria ushtarake e mjaft vendeve niset nga situata gjeo-politke. Mënyra se si qasen jo vetëm shtete por edhe bizneset na sjell në retrospektivë se si ka qenë më parë. Ka pasur 3 kombinate si ajo e Poliçanit, si ajo lëndëve plasëse në Elbasan, apo e armëve në Gramsh. Koha ka bërë efektet e saj. Kanë kaluar 30 e ca vjet. Amortizim i makinerive dhe vjedhje. Por ekzistojnë mundësitë për t’a ngritur këtë. Mundet që shumë shpejt të aftësohen dhe për ta hapur këtë industri ushtarake. Përveç këtyre 3 uzinave të mëdha ka pasur dhe disa uzina të tjera që kanë qenë në numër të lartë. Kanë qenë në shërbim të industrisë ushtarake. Mesazhi që u paraqit dhe në samit, për ta rimarrë këtë nisëm për ta filluar pse jo edhe me bizneset. Nuk është se bizneset shfaqin interes se pse nuk ka garanci afatgjatë, nuk dihet se sa do zgjasë. Kjo i hesht dhe i bën jo shumë optimist. Duhet që shteti të investojë në kooperim me bizneset private.", tha Qefalia. 


Lajmi kryesor:

Baza e NATO-s në Kuçovë taktike/ Koloneli për '5 pyetje': Mund të përdoret dhe për kontrollin e hapësirës ajrore në rajon! Rusia është kërcënim i qartë


G.K/KT/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A besoni se SPAK do të bëjë drejtësi për 21 janarin?×

Lajmi i fundit

Eksperti i PD-së: Rënia e Euros rrit çmimet, qeveria të jetë më e kujdesshme me kursi

Eksperti i PD-së: Rënia e Euros rrit çmimet, qeveria të jetë më e kujdesshme me kursi