Erdogan: Turqia është në anën e Ukrainës, gati të ndërmjetësojmë në rifillimin e negociatave për arritjen e një armëpushimi mes dy vendeve

Erdogan: Turqia është në anën e Ukrainës, gati të ndërmjetësojmë në rifillimin e negociatave për arritjen e një armëpushimi mes dy vendeve

“Turqia është "në anën e Ukrainës ", kështu deklaroi presidenti turk Recep Tayyp Erdogan tha këtë në një konferencë për shtyp pas takimit me Volodymyr Zelensky dhe Sekretarin e Përgjithshëm të OKB-së Antonio Guterres në Lviv. 

"Ne jemi të gatshëm të luajmë rolin tonë si lehtësues dhe ndërmjetës me qëllim të rifillimit të negociatave për të arritur në armëpushimin midis Ukrainës dhe Rusisë...Ne do të garantojmë mbështetjen e nevojshme për të rindërtuar vendin”, tha Erdogan. 

Presidenti turk më pas kujtoi se Turqia deri më tani ka dërguar 98 kamionë ndihma në Ukrainë dhe mirëpritur përkohësisht pothuajse 325,000 qytetarë ukrainas dhe 1099 jetimë.

 


Lajmi kryesor:

Lufta në Ukrainë, një tjetër anije e ngarkuar me drithëra niset nga portet ukrainase, shkon në 25 numri i tyre


S.C/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se arrihet objektivi i qeverisë për pagë mesatare 900 euro?×

Lajmi i fundit

Thirrje për pauzë në zhvillimin e inteligjencës artificiale

Thirrje për pauzë në zhvillimin e inteligjencës artificiale