Euro 2024/ Ndeshja me Shqipërinë, UEFA dënon Kroacinë me 28 mijë euro

Euro 2024/ Ndeshja me Shqipërinë, UEFA dënon Kroacinë me 28 mijë euro

Tifozët e Shqipërisë dhe Kroacisë para ndeshjes

UEFA ka dënuar Federatën e Futbollit të Kroacisë për gjestet e tifozëve në Euro 2024.

Kroacia luajti ndaj Shqipërisë të mërkurën e kësaj jave, ndeshje kjo që u mbyll me rezultatin 2-2. Në tribuna, tifozët kroat ndezën mjete piroteknike dhe hodhën sende në fushë. Kjo ka bërë që UEFA t’i dënojë ata me 28 mijë euro.

Kujtojmë që një dënim i tillë pritet edhe ndaj Federatës Shqiptare të Futbollit dhe futbollistit Mirlind Daku, i cili bëri fyrje për serbët dhe shtetasit e Maqedonisë së Veriut.

Problematike është paraqitur situata me tifozët e vendeve ballkanike, teksa më herët FSHF u dënua me më shumë se 37 mijë euro për sjelljen e tifozëve në ndeshjen hapëse kundër Italisë.

Po ashtu, edhe Federata e Kosovës ka bërë ankesë në UEFA për thirrjet nacionaliste të serbëve kundër Dardanëve.

 

S.DH/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Hapësirat publike në plazhe, sipas jush janë:×

Lajmi i fundit

Trump lirohet nga akuza, Grenell: Radha është te Hashim Thaçi

Trump lirohet nga akuza, Grenell: Radha është te Hashim Thaçi