Europiani i Peshëngritjes, Briken Calja renditet në vendin e pestë

Europiani i Peshëngritjes, Briken Calja renditet në vendin e pestë

Briken Calja

Në Sofie të Bullgarisë po zhvillohet Kampionati Europian i Peshëngritjes për të Rritur, turne ku Shqipëria përfaqësohet me 7 shtangistë. I pari që u ngjit në pedanë sot në mbrëmje ishte Briken Calja, që garoi në peshën deri në 73 kilogramë, ku u rendit në vendin e pestë pa mundur dot të kapë podiumin. Me këtë rezultat në dygarësh, Calja mban gjallë shpresat për t'u kualifikuar për në Olimpiadën e Parisit.

Brikeni kaloi me sukses vetëm një provë në stilin e shkëputjes, atë të dytën me 148 kg, duke mos arritur të ngrejë të 3-tën me 153 dhe duke mbetur në vendin e 7-të.

Më premtues ka qenë stili i shtytjes për sportistin kuqezi, që ka ngritur 180 kg në provën e parë, por ka dështuar në dy të tjerat, me 185 dhe 186 kg, duke mbetur në vendin e 5-të, ashtu sikundër do të renditej i 5-ti edhe në dygarësh me 328 kg.

S.DH/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A jeni dakord që personat e së njëjtës gjini të martohen ligjërisht?×

Lajmi i fundit

‘Dosja K’/ Bedri Blloshmi: Revolta e Qafë Barit dhe krimet e fshehura pas saj

‘Dosja K’/ Bedri Blloshmi: Revolta e Qafë Barit dhe krimet e fshehura pas saj