Facebook mbyll sistemin e njohjes së fytyrës! Fshijnë të dhënat e 1 miliardë përdoruesve

Facebook mbyll sistemin e njohjes së fytyrës! Fshijnë të dhënat e 1 miliardë përdoruesve

Foto ilustruese

Kompania e Mark Zuckerberg, që tashmë njihet me emrin "Meta" ka njoftuar se do të mbyllë sistemin e njohjes automatike të fytyrës në Facebook. Që do të thotë, nëse deri më tani në momentin që publikoje një foto në shoqëri të një tjetër personi dhe të dilte automatikisht opsioni për ta bërë tagg menjëherë, tani më nuk do të ofrohet si opsion.

Ka qenë vetë kompania që ka bërë njoftimin, të cilët kanë thënë se ky sistem ka nxitur më tepër shqetësim të shoqëria, sesa ka pasur një reagim pozitiv.  

Ky vendim do të përbëjë një nga ndryshimet më të mëdha në historinë e teknologjisë, ku do të hiqen fytyrat e më shumë se 1 miliardë personave që ishin të regjistruara.

B.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A është Shqipëria në rrugën e duhur pas 110 viteve pavarësi?×

Lajmi i fundit

NATO forcon mbrojtjen në të gjithë Evropën

NATO forcon mbrojtjen në të gjithë Evropën