Faktet qe mbase nuk i dinit për stikat

Faktet qe mbase nuk i dinit për stikat

Stika

Fëstëkët ose stikat janë kthyer në ingredientët më të përdorur në gatimin e ëmbëlsirave, akulloreve apo ushqime të tjera në Shqipëri, duke mos munguar as për mikpritjen e mysafirëve nga amvisat shqiptare.

Pavarësisht konsumit të madh të tyre shumë pak shqiptarë dinë se nga vijnë stikat.

Më poshtë ju tregojmë disa fakte interesante:

Pema e fëstëkut rritet deri në rreth 20 metra e gjatë dhe ka nevojë për pak ose aspak shi dhe duhet të ketë nxehtësi të lartë. Çuditërisht, në Iran, pretendojnë se kanë pemë fëstëku 700-vjeçare! Një pemë e re merr 7 deri në 10 vjet që të piqet dhe të japë fryte.

Të gjitha lëvozhgat e fëstëkut janë natyralisht ngjyrë bezhë. Disa kompani i ngjyrosin arrat me ngjyrë të kuqe ose jeshile.

Kalifornia prodhon rreth 300 milionë paund fëstëkë çdo vit, që përbën 98 për qind të prodhimit të Amerikës.

Lëvozhgat e fëstëkut zakonisht ndahen natyrshëm kur piqen.

Kokrrat shpesh hahen të plota, të freskëta ose të pjekura, ose të kripura ose të pakripura.

Në Lindjen e Mesme, njerëzit e quajnë fëstëkun arrë e qeshur.

Në Kinë, njerëzit e quajnë fëstëkun arrë e lumtur.

Përfitimet shëndetësore

Fistikët janë një burim i shkëlqyer i vitaminës B6, bakrit dhe manganit dhe një burim i mirë i proteinave, fibrave, tiaminës dhe fosforit. Provat shkencore sugjerojnë, por nuk vërtetojnë se ngrënia e 42.5 g në ditë e shumicës së arrave, si p.sh. fëstëkët, si pjesë e një diete të ulët në yndyrna të ngopura dhe kolesterol, mund të zvogëlojnë rrezikun e sëmundjeve të zemrës.

K.M/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    EURO 2024/ Fillojnë ndeshjet e fundit, a mendoni se Shqipëria kalon grupin?×

Lajmi i fundit

LIVE/ Dueli vendimtar me Spanjën, Sylvinho dhe Gjimshiti në konferencë për mediat (VIDEO)

LIVE/ Dueli vendimtar me Spanjën, Sylvinho dhe Gjimshiti në konferencë për mediat (VIDEO)