Falja e Fitër Bajramit në sheshin 'Skënderbej'/ Ish-myftiu i Tiranës: Distanca vështirë të ruhet, do shpërndajmë maska anti-COVID për besimtarët

TIRANË- Distanca sociale do të jetë e vështirë për t'u mbajtur ditën e nesërme në sheshin 'Skënderbej' gjatë faljes së Fitër Bajramit, e megjithatë, besimtarëve do t'u shpërndahet maskë, si një ndër masat kryesore për t'u mbrojtur nga COVID. Ish- myftiu i Tiranës, Ylli Gurra i ftuar në "Studio Live" në Report Tv, tha se në ndryshim nga vitet e kaluara, kësaj here besimtarët janë më të çliruar nga frika e pandemisë.

"Kemi një frymëmarrje dhe besimtarët janë të më çliruar, kanë një vetëbesim më të madh. Shpërndarja e maskave është e mundshme, do të shpërndahen maskat për besimtarët, por distanca do jetë e vështirë se në atë masë të madhe të besimtarëve, por mendoj se besimtarët janë të ndërgjegjshëm që të mund të respektojnë. Shpresojmë që të jetë ditët e fundit që detyrohemi të mbajmë maska, apo distanca, një lloj kufizimi apo diskriminimi fizik. Ajo që e bën të gjithin, është demonstrimi paqësor i një rituali të kamotshëm të Bajramit në sheshet tona, për të kryer këtë ritual që nuk zgjat më shumë se 45 minuta", tha Gurra.

Ish- myftiu shtoi se iftaret familjare kanë rikthyer atmosferën e bukur të kësaj feste, që kishte munguar vitin e kaluar, teksa vuri theksin edhe në aktin bamirës, të sadakasë.

"Cilido që ka agjëruar apo jo këtë pjesën e aktit bamirës ta jap para faljes që të bëhet shkak për të gëzuar një familje, se cenon shenjtërinë e agjërimit. Krahasuar me vitet që shkojnë, pati një tjetër shkëmbime vizitash, sigurisht brenda një suaze të ruajtjes së masave. Kanë qenë iftare familjare, të kufizuara, apo rreth 20-30 dhe rrallë institucioneve që mund ta kenë zgjeruar, por duke ruajtur masat. Ka rikthyer atmosferën e gjallë shumë vëllazërore në sofra apo tryezat e iftarëve kudo në vend, ç'ka besimtarët i ka bërë më dashamirës dhe më me shpresë", tha Gurra.

B.K./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Coli i Sajes: 13/05/2021 08:16

  pse s'faleni ne Xhami ore te mjere. Po lini name duke u fal rruges sikur te ishit endacake. Lini vendet publike lire dhe faluni ne objekte fetare.

  Përgjigju
 • Agjenti: 12/05/2021 23:33

  Se mos mbuloni bustin sic e bete vjet

  Përgjigju
 • Arbëreshi: 12/05/2021 21:08

  Faluni në Xhami,mos bllokoni Sheshet e rrugët publike....!s'na duhet predikimi në Arabisht...,prediko e këndo Shqip!..

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Kë mendoni se do të favorizojë votimi i emigrantëve në zgjedhjet e ardhshme?×

Lajmi i fundit

John

Trishtim për tifozët holandezë, ja si e përjetuan humbjen në rrugët e Tiranës