Falsifikonin pasaportat e 56 kombësive, mes tyre dhe atë shqiptare, çmontohet grupi spanjoll! 'Ndihmonin' emigrantët e paligjshëm nga Lindja e Mesme

Pasaportat e sekuestruara

Një grup spanjoll që falsifikonin dokumentet për emigrantët e paligjshëm është çmontuar nga policia spanjolle në bashkëpunim me Europol. Hetimi ka nisur që më 28 korrik 2021 dhe në pranga u vunë 3 persona, të cilët akuzohen se falsifikonin pasaporta, dokumente dhe karta identitet për emigrantët e paligjshëm nga Lindja e Mesme duke u siguruar atyre identitete të rreme për të qëndruar në vendet e BE-së. Policia sekuestroi mbi 2000 pasaporta që i përkisnin 56 kombësive, mes tyre edhe Pasaporta Shqiptare.

Sipas policisë spallonje falsifikimet ishin të cilësisë së lartë, ku ishte e vështirë të dalloje nëse nuk ekzaminoheshin nga ekspertët. Gjatë aksionit u sekuestruan edhe 11 mijë karta identiteti të falsifikuara që ishin gati për t’u shpërndarë.

Nga këto karta të sekuestruara 1 mijë ishte për emigrantë që kërkonin identitet francez dhe 10 mijë të tjerë për identitet spanjollë në mënyrë që emigrantët nga Lindja e Mesme të mund të qëndronin në këto shtete.

Aksioni nisi në korrik gjatë bastisjes së një shtëpie ku u vu në pranga një nga falsifikatorët, dhe pas hetimeve dhe vëzhgimeve u arrit deri në zbulimin e laboratorit të falsifikimeve të dokumenteve.

Nga aksioni policia ka arrestuar 3 persona dhe ka sekuestruar 2000 pasaporta të falsifikuara dhe karta identiteti të 56 kombësive të ndryshme, rreth 13 000 € në para të gatshme.

Pjesë e sekuestrimeve ishin edhe mjetet që shërbenin për falsifikimet e pasaportave, fletore që përmban evidenca kontabël të veprimtarisë kriminale (porosi, çmime, dërgesa), pajisje për falsifikimin e dokumenteve, duke përfshirë dy printera, një makinë për petëzimin dhe një skaner, një laptop të dedikuar, një makinë shtypi, mjete për të prerë në mënyrë profesionale dokumentet, bojëra UV, spraje, plastikë me masa zyrtare të sigurisë, kinegramë, patate të skuqura për kartat e identitetit, gjilpëra dhe fije për të qepur broshura pasaportash.

Të arrestuarit do të përballen në gjykatë me akuzat e  krimin e pronës, lehtësimin e emigracionit të paligjshëm dhe mashtrimin e falsifikimin e dokumenteve.

I.K./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Rishfaqen nostalgjikët e diktatorit, a duhet bërë dekomunistizimi i shoqërisë shqiptare?×

Lajmi i fundit

John

Qëlloi me shuplakë në të pasme gazetaren italiane, tifozi merr dënimin e merituar! Ja vendimi