Falsifikuan testin e COVID-19 për të kaluar në Maqedoninë e Veriut, dy të arrestuar! Në pranga dhe një 17-vjeçar, po transportonte emigrantë sirianë

3 persona janë arrestuar në pikën kufitare të Pogradecit, ku dy prej tyre kishin falsifikuar testin e PRC anti-COVID me qëllim për të kaluar drejt Maqedonisë së Veriut dhe një tjetër u kap duke transportuar 3 sirianë të jashtëligjshëm.

Në pranga përfundoi Adrian Lamaj, 36 vjeç, banues në Tiranë dhe Lorjan Alushaj, 37 vjeç, banues në Vlorë, pasi tentuan të kalojnë kufirin me test të falsifikuar të PCR.

Gjithashtu policia kufitare e Pogradecit ka arrestuar edhe Andrea Palla, 17 vjeç, i cili edhe pse pa patentë drejtonte mjetin, në të cilën po transportonte 3 emigrantë sirianë drejt Maqedonisë. Policia i bëri shenjë për të ndaluar, por ai nuk iu bind. Për këtë policia është vënë në ndjekje ku e ka ndaluar në Qafë Thanë. Gjatë kontrollit të mjetit tip veturë 'Benz' me targa AA092EF u gjetën në bagazh të fshehur  3 emigrantë sirianë.

17-vjeçari do të gjykohet për vepra penale “Ndihme për kalim te paligjshëm te kufirit”, “Mosbindje ndaj urdhrit te policisë se rendit publik” dhe “Drejtim automjeteve ne mënyrë te parregullt” parashikuar nga nenet 298/3, 242 dhe 291 te K.Penal.

I.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Sipas jush pas zhvillimit të dy Kuvendeve PD do të jetë?×

Lajmi i fundit

John

SHBA do të shtyjë Gjermaninë që të ndalojë Nord Stream 2 nëse Rusia sulmon Ukrainën