Farat e frutit të verës kanë veti magjike, mësojini tani

Shalqiu është fruti më i ëmbël i verës dhe duket gati e vështirë të gjejmë një person që nuk e pëlqen! I Më shumë se 90% ujë, shalqiri është fruti që do t’ju freskojë gjatë gjithë sezonit ! Disa e qërojnë nga farat para se ta hanë e disa të tjerë nuk i kanë problem. Farat e shalqirit janë në dy ngjyra, të  bardha e të zeza. Por vetëm këto të fundit  janë të pasura me antioksidantë dhe lëndë ushqyese të caktuara, sipas Living.

Përfitimet shëndetësore të farave të shalqinjve:

1. Shëndeti i flokeve

Për shkak të niveleve të larta të hekurit, proteinave, bakrit dhe magnezit, farat e shalqirit vlerësohen për efektin e tyre që kanë në pamjen e shëndetin e flokëve.

2. Përmirësimi i fertilitetit mashkullor

Përmbajtja e zinkut në farat e shalqirit është thelbësore për sistemin riprodhues të mashkullit. Sipas një studimi kinez, marrja e zinkut mund të ndihmojë shumë në përmirësimin e cilësisë së spermës së burrave që kanë probleme të tilla. Farat e shalqirit janë gjithashtu burime të mira të manganit. Sipas Qendrës Mjekësore të Universitetit të Maryland, nivelet e ulëta të manganit mund të kontribuojnë gjithashtu në infertilitet.

3. Presioni i ulët i gjakut

Lëndë të tilla si kaliumi, magnezi dhe disa amino-acide të pranishme në farat e shalqirit janë në gjendje të përmirësojnë shëndetin e zemrës. Gjithashtu, kaliumi është një vazodilatator i mirënjohur, duke ndihmuar në uljen e tensionit në sistemin kardiovaskular dhe rregullimin e presionit të gjakut.

4. Yndyrna të shëndetshme

Gjëja më e mrekullueshme në lidhje me farat e shalqi është sasia e yndyrës që përmbajnë. 1 filxhan me fara të thara shalqiri përmban 51g yndyrë (por nga ajo e shëndetshmja). Shoqata Amerikane e Zemrës raportoi se yndyra e mirë ndihmon në uljen e nivelit të kolesterolit në gjak, ndërsa acidet yndyrore omega-6 mund të ndihmojnë në reduktimin e presionit të lartë të gjakut.

5. Shëndeti i lëkurës

Farat e shalqiritjanë burim i pasur i acideve yndyrore omega-3 dhe llojet e tjera të yndyrës, të cilat janë të dobishme për lëkurën tuaj. Konsumi i rregullt i farave të shalqirit mund të ndihmojë në hidratimin e lëkurës suaj. Gjithashtu, antioksidantët e pranishëm në këto  fara do të ndihmojnë në zvogëlimin e shfaqjes së rrudhave, linjave, si dhe njollat dhe pikat e moshës.

Pjekja e farave të shalqirit është shumë e lehtë.

1. Vendosni furrën në 160 ° celsius.
2. Vendosni farat në një letër pjekjeje dhe lërini për më pak se 15 minuta. Konsumojini normalisht si fara

  • Sondazhi i ditës:

    Frika nga varianti Delta, a është momenti i vaksinimit me detyrim për kategori të caktuara të popullatës ?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Mungesa e punëtorëve në tregun fason, kreu i shoqatës: Nevojë për mbi 10 mijë punonjës, do i marrim nga jashtë! Pagat në vendin tonë, më të larta se në Rajon